ساعات کاری مطب: شنبه تا چهارشنبه  ساعت 9 الی 18 | پنج شنبه  ساعت 9 الی 13

دکتر مونا کشکولی متخصص دندانپزشکی

تلفن تماس

021-22431789
021-26801457 09370031001

دکتر مونا کشکولی متخصص دندانپزشکی

نشانی ما

مقدس اردبیلی، بین کیهان و پسیان، ساختمان اکیاس، طبقه هفتم جنوبی واحد 34

دکتر مونا کشکولی متخصص دندانپزشکی
دکتر مونا کشکولی متخصص دندانپزشکی

تلفن تماس

021-22431789
021-26801457

دکتر مونا کشکولی متخصص دندانپزشکی

نشانی ما

مقدس اردبیلی، بین کیهان و پسیان، ساختمان اکیاس، واحد 34

تفاوت بلیچینگ و لمینت دندان

تفاوت بین بلیچینگ (سفید کردن دندان) و لمینت دندان اساساً در هدف و روش اعمال آنهاست. بلیچینگ و لمینت دندان دو گزینه محبوب برای بهبود زیبایی و سفیدی دندان ها هستند، اما این روش ها اساساً روش های متفاوتی هستند که هر کدام مزایای منحصر به فردی دارند. اگر شما هم در انتخاب روش زیباسازی و سفید کردن دندان دچار تردید هستید بهتر است با بهترین دندانپزشک در شمال تهران همراه شوید  تا با مقایسه بین بلیچینگ ولمینت دندان انتخاب آگاهانه تری داشته باشید.

لمینت دندان چیست؟

برای افرادی که نه تنها به تغییر رنگ دندان‌های خود، بلکه به تغییر فرم و شکل آن‌ها نیز علاقه‌مندند و دندان‌های سفید و منظم و همچنین لبخندی متفاوت را می‌خواهند، لمینت دندان یک انتخاب مناسب محسوب می‌شود. اما باید به‌ یاد داشت که این روش همراه با تراشیدن دندان است اصولا تراش بصورت حداقلي و خللي در سلامت دندان ايجاد نميكند اما جلوه زیبایی و درخشندگی که با استفاده از این روش در دندان‌ها به وجود می‌آید بسیار چشمگیر و بی‌نظیر است. برای انجام لمینت دندان، پس از تراشیدنی که بر روی دندان اعمال می‌شود، یک قالب تهیه می‌شود که در لابراتوری ساخته شده و بر روی دندان‌ها فیکس می‌شود.

لمینت دندان

مطالعه بیشتر: انواع لمینت دندان

بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ دندان یک روش دندانپزشکی زیبایی است که هدف آن روشن کردن رنگ دندان و از بین بردن لکه یا تغییر رنگ دندان است. سفید کردن دندان را می توان در مطب دندانپزشکی یا در خانه با استفاده از محصولات سفید کننده  یا کیت های سفید کننده حرفه ای ارائه شده توسط دندانپزشک انجام داد. سفید کردن دندان یک روش غیر تهاجمی و نسبتا ساده است که می تواند درخشندگی و سفیدی دندان ها را افزایش داده و ظاهری جوان تر و جذاب تر به آن ها بدهد كه البته در دندانهاي مختلف ميزان سفيد شوندگي دندان ها متفاوت است.

مطالعه بیشتر: بلیچینگ دندان چیست؟

تفاوت های بلیچینگ و لمینت دندان

در حالی که لمینت دندان و بلیچینگ در ظاهر اثرات مشابهی دارند و باعث سفید شدن و زیبا شدن ظاهر دندان می شوند اما این روشها بسیار متفاوت هستند. در ادامه به بررسی تفاوتهای این دو روش می پردازیم.

مقاله مفید: تفاوت کامپوزیت با لمینت دندان

تفاوت بلیچینگ با لیمنت دندان از نظر فرآیند

در فرآیند لمینت دندان، دندانپزشک ابتدا سلامت دهان و دندان شما را بررسی و در مورد نتیجه کار با شما صحبت می‌کند. سپس با تراشیدن کمی از دندان‌ها، فضایی برای روکش‌ها فراهم می‌شود. سپس قالب‌گیری از دندان‌ها انجام می‌شود تا روکش‌هایی سفارشی و دقیقاً قالب دندان‌های شما تهیه شود. در جلسه بعدی، این لمینت ها با استفاده از چسب مخصوص لمينت و طي فرآيند بسيار دقيق به دندان‌ها چسبانده می‌شوند و تنظیمات نهایی برای اطمینان از نتیجه طبیعی انجام می‌شود.

در مقابل، بلیچینگ به تعداد جلسات کمتری نیاز دارد. روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد، از جمله سفید کردن در مطب که شامل استفاده از ماده سفیدکننده با غلظت بالا و فعال‌سازی با نور یا لیزر است، کیت‌های سفیدکننده خانگی که با استفاده از قالب های سفارشی و ژل سفیدکننده برای مدت زمان معینی بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرند، و محصولات سفیدکننده که معمولاً به شکل نوار، ژل یا خمیر دندان ارائه می‌شوند.

مشاوره رایگان و رزرو نوبت

فرم مشاوره دکتر مونا کشکولی

تفاوت بلیچینگ با لیمنت دندان از نظر هدف

لمینت عمدتاً برای رفع مشکلات زیبایی مربوط به شکل، اندازه، رنگ یا هم‌ترازی دندان‌ها استفاده می‌شود و در واقع همه کاره هستند. لمینتها می توانند یک دگرگونی چشمگیر و یک لبخند کامل و متقارن ایجاد کنند. اما بلیچینگ به طور خاص با هدف روشن کردن رنگ دندان ها و از بین بردن لکه ها یا تغییر رنگ انجام می شود. برای بیمارانی که دندان های نسبتا سالم و خوش فرمی دارند اما می خواهند رنگ دندان هايشان روشن تر شود ایده آل است.

تفاوت بلیچینگ با لیمنت دندان از نظر ماندگاری

لمینت ها یک راه حل دائمی هستند که نیاز به برداشتن کمی از مینای دندان و چسباندن لمینت ها با چسب های مخصوص لمینت دارند. هنگامی که روکش ها قرار داده می شوند، آنها را نمی توان برداشت. در مقابل، بلیچینگ یک راه حل دائمی نیست. نتایج می‌توانند به مرور زمان با فرسایش منظم، رژیم غذایی و عوامل دیگر از بین بروند.

تفاوت بلیچینگ با لیمنت دندان از نظر قیمت

از نظر قیمت، لمینت دندان گران‌تر از بلیچینگ است. عواملی مانند تعداد دندان‌هایی که درمان می‌شوند، مواد مورد استفاده برای هر یک از این روش‌ها، و فرآیند انجام آن‌ها، در تعیین قیمت تأثیر بسیاری دارند. اما به طور کلی، هزینه لمینت دندان بیشتر از بلیچینگ است.

لمینت دندان بهتر است یا بلیچینگ؟

انتخاب بین لمینت دندان و بلیچینگ به میزان تغییری که شما می‌خواهید و شرایط دندانی شما بستگی دارد. اگر شما علاوه بر تغییر رنگ دندان‌ها، به تغییر شکل و فرم آن‌ها نیز علاقه‌مندید و دندان‌هایی سفید، منظم و بی‌نظیری می‌خواهید، لمینت دندان گزینه‌ مناسبی است.  از طرفی، اگر شما فقط به سفید کردن دندان‌های خود بدون نیاز به تغییر فرم و شکل علاقه‌مندید، بلیچینگ ممکن است گزینه‌ی بهتری باشد. این روش در مدت زمان کوتاهتری انجام شود. در نهایت، باید با دندانپزشک خود مشورت کنید تا بهترین گزینه را با توجه به شرایط دندانها و سطح انتظار شما انتخاب نمایید.

سوالات متداول

آیا سلامت دهان و دندان با لمینت و یا بلیچینگ به خطر می‌افتد؟

خیر. اگر این روش‌ها توسط یک دندانپزشک ماهر و با استفاده از مواد با کیفیت مناسب انجام شوند، مشکلی برای سلامت دهان و دندان به وجود نمی آید.

سن مناسب برای لمینت و یا بلیچینگ چه سنی است؟

پیشنهاد می‌شود که ترمیم‌های زیبایی دندانی را پس از ۱۸ سالگی و پس از کامل شدن رشد فک انجام دهید. این توصیه به دلیل این است که ساختار فک و موقعیت دندان‌ها همچنان در حال تغییر است و بهتر است که هرگونه ترمیم زیبایی را پس از این دوره انجام دهید تا به نتایج بهتر و پایدارتری برسید.

آیا می‌توان دندان‌های لمینت شده را با بلیچینگ سفید کرد؟

نه، مواد بلیچینگ نمی‌توانند بر روی لمینت‌ها و کامپوزیت‌های دندانی تأثیری داشته باشند و رنگ آنها را تغییر دهند. این مواد تنها می‌توانند به بافت دندان‌های طبیعی نفوذ کنند و تغییراتی در رنگ و لکه‌های آنها ایجاد کنند.

سخن پایانی

در نهایت، می‌توان نتیجه گرفت که بلیچینگ دندان و لمینت دندان دو روش متفاوت هستند که هرکدام ویژگی‌ها و مزایای خود را دارند. بلیچینگ دندان برای افرادی که تنها به سفید کردن دندان‌های طبیعی و بدون نیاز به تغییر شکل و فرم علاقه‌مندند، مناسب است، در حالی که لمینت دندان برای کسانی که به تغییر رنگ و شکل دندان‌های خود علاقه‌مندند و دندان‌های مرتب می‌خواهند، گزینه مناسبی است. اما قبل از تصمیم‌گیری برای انتخاب یکی از این روش‌ها، بهتر است با دندانپزشک خود مشورت کنید تا بهترین گزینه را برای نیازهای شما انتخاب کنید.

با دادن امتیاز، ما را ارائه خدمات بهتر یاری کنید
فهرست مطالب

مشاوره رایگان و رزرو وقت

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سایر مقالات پزشکی
برای تعیین وقت و مشاوره شما با ما در ارتباط باشید…