ساعات کاری مطب: شنبه تا چهارشنبه  ساعت 9 الی 18 | پنج شنبه  ساعت 9 الی 13

دکتر مونا کشکولی متخصص دندانپزشکی

تلفن تماس

021-22431789
021-26801457 09370031001

دکتر مونا کشکولی متخصص دندانپزشکی

نشانی ما

مقدس اردبیلی، بین کیهان و پسیان، ساختمان اکیاس، طبقه هفتم جنوبی واحد 34

دکتر مونا کشکولی متخصص دندانپزشکی
دکتر مونا کشکولی متخصص دندانپزشکی

تلفن تماس

021-22431789
021-26801457

دکتر مونا کشکولی متخصص دندانپزشکی

نشانی ما

مقدس اردبیلی، بین کیهان و پسیان، ساختمان اکیاس، واحد 34

کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان که به عنوان باندینگ دندان نیز شناخته می شود، نوعی ماده ترمیم کننده دندان است که برای اصلاح و ترمیم دندان استفاده می شود. کامپوزیت یک رزین همرنگ دندان است که اغلب برای پر کردن شکاف ها و فضاهای بین دندان ها، رفع تغییر رنگ، کجی های جزئی، ترک ها، تیزی ها و دندان های پوسیده استفاده می شود. 

رزین کامپوزیت نوعی پلاستیک است و حاوی ذرات ریز شیشه ای است که در سراسر مواد پراکنده شده اند. این ترکیب منحصر به فرد به دلیل موفقیت طولانی مدت و ظاهر طبیعی، آن را به یک انتخاب محبوب در دندانپزشکی تبدیل می کند. با تیم دکتر مونا کشکولی، دندانپزشک در تهران همراه باشید.

زیبایی شناسی و دوام کامپوزیت

یکی از بزرگترین مزایای کامپوزیت های دندانی جذابیت زیبایی آنهاست. آنها از مواد رزینی همرنگ دندان ساخته شده اند که با رنگ طبیعی دندان ها ترکیب می شود و آنها را عملا نامرئی می کند. این امر به ویژه برای بیمارانی که دارای حفره یا آسیب در دندان های جلویی خود هستند بسیار مهم است، زیرا پر کننده های فلزی حس ناخوشایندی دارد.

پرکننده های کامپوزیت مزایای دیگری نیز نسبت به پرکننده های فلزی دارند. آنها به حذف کمتری از ساختار طبیعی دندان در طول فرآیند پر کردن نیاز دارند، به این معنی که دندان می تواند استحکام و ساختار طبیعی خود را بیشتر حفظ کند و خطر آسیب یا پوسیدگی در آینده را کاهش دهد. علاوه بر این، پرکننده های کامپوزیت به دندان چسبانده می شوند که به تقویت دندان و جلوگیری از آسیب بیشتر کمک می کند.

اطلاعات مرتبط: هزینه لمینت دندان

لینک مفید: هزینه لمینت سرامیکی دندان سال 1403

فهرست مطالب

چه کسانی کاندید کامپوزیت دندان هستند؟

از یک رزین کامپوزیت برای تغییر ظاهر دندان‌ها، رفع تراشه‌ها، ترک‌ ها و سایر عیوب و همچنین حفره‌ های کوچک دندانی استفاده می‌کند. کاندیدهای کامپوزیت دندان کسانی هستند که:

 • یک دندان یا دندان های آسیب دیده، شکسته یا پوسیده داشته باشند.
 • نقص‌های زیبایی جزئی در ساختار دندان‌های آنها مانند ترک‌ها، براده‌ها و دندان‌های بد شکل وجود داشته باشد.
 • می خواهند ظاهر دندان، شکاف یا لبخند خود را بهبود بخشند.
 • میل به لبخندی زیبا داشته باشند.
 • مواد کافی در دندان های طبیعی شان باقی نمانده و باید ساخته شود.

با این حال، کامپوزیت دندان ممکن است برای همه مناسب نباشد. برای بیمارانی که عیوب قابل توجهی مانند تراشه های بزرگ یا شکستگی های عمیق دارند توصیه نمی شود. همچنین برای افراد مبتلا به پوسیدگی دندان، بیماری لثه و یا تحلیل استخوان توصیه نمی شود.

در پایان، کامپوزیت دندان گزینه خوبی برای کسانی است که ایرادات زیبایی جزئی دارند و می خواهند لبخند خود را زیباتر کنند. با این حال، مشورت با بهترین دکتر کامپوزیت دندان برای تعیین اینکه آیا این روش برای نیازهای خاص شما مناسب است یا خیر، مهم است.

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان که تحت عنوان لمینت کامپوزیتی هم شناخته می‌شود، یکی از بهترین روش‌های ترمیم و زیبایی دندان است. مواد کامپوزیتی یک سری مواد خمیری هستند و  متخصص دندانپزشکی یک لایه نازک از آن‌ها را روی دندان بیمار قرار می‌دهد. همچنین این مواد طیف رنگی وسیعی دارند و از سفیدترین رنگ‌ها تا تیره‌ترین را شامل می‌شوند و هر فردی متناسب با علاقه و رنگ چهره خود می‌تواند از این مواد برای رفع مشکلات دندانی استفاده کند.

مراحل کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان، یک درمان زیبایی دندانپزشکی است که برای تقویت لبخند استفاده می شود. این شامل اعمال یک ماده رزین همرنگ دندان بر روی دندان‌های آسیب‌دیده برای تغییر شکل، اندازه یا رنگ آنها است. در اینجا مراحل انجام کامپوزیت دندان آمده است:

 • 1. انتخاب سایه: دندانپزشک شما از راهنمای سایه برای انتخاب ماده رزین کامپوزیتی که با رنگ دندان های طبیعی شما مطابقت دارد استفاده می کند.
 • 2. آماده سازی دندان: سطح دندان شما زبر شده و از مایع حالت دهنده استفاده می شود. این مراحل به چسبیدن مواد باندینگ به دندان شما کمک می کند.
 • 3. اعمال مواد رزین کامپوزیت: مواد رزین که قوام بتونه مانندی دارد، اعمال، قالب گیری شده و به شکل دلخواه صاف می شود.
 • 4. پیوند مواد: سپس رزین کامپوزیت با یک نور مخصوص به دندان های شما سخت می شود، که اینکار ماده را به سطح دندان شما “پیوند” می کند.
 • 5. پولیش دندان: در نهایت، دندانپزشک شما تنظیمات نهایی لازم را انجام می دهد و دندان شما را به یک درخشش طبیعی براق می کند.

پس از انجام عمل، می توانید به محض خروج از مطب دندانپزشک، تمام فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید. این روش معمولاً برای تکمیل هر دندان حدود 30 تا 60 دقیقه طول می کشد. ماندگاری مواد باندینگ به عوامل مختلفی از جمله عادات دهانی شما و تعداد دندان‌های درمان شده بستگی دارد. با این حال به طور معمول، مواد کامپوزیت بین سه تا 10 سال دوام می‌آورند. همچنین توجه به این نکته مهم است که مراحل انجام کامپوزیت می‌تواند بر طول عمر کلی، زیبایی، رنگ و درخشش صاف در سطح ترمیم تأثیر بگذارد.

طول عمر کامپوزیت دندان

طول عمر کامپوزیت های دندانی بسته به عوامل متعددی مانند بهداشت دندان، دندان قروچه در شب و هرگونه آسیب دندانی می تواند متفاوت باشد. با این حال، به طور کلی، کامپوزیت های دندانی حدود پنج تا پانزده سال دوام می آورند.

برای افزایش طول عمر کامپوزیت دندانی خود، توصیه می شود یک روال بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید که شامل مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم دندان ها می شود. این به جلوگیری از ایجاد پوسیدگی در اطراف پرکننده شما کمک می کند. اگر می‌دانید که دندان قروچه می‌کنید، توصیه می‌شود یک نایت گارد سفارشی بگیرید تا هم از پرکردگی و هم دندان‌های دیگرتان در برابر فشار مضر محافظت کند.

توجه به این نکته مهم است که طول عمر کامپوزیت های دندانی نیز می تواند تحت تأثیر اثرات مکانیکی مانند جویدن و اثرات شیمیایی مانند آنزیم های بزاق و مواد غذایی باشد. بنابراین، حفظ بهداشت دهان و دندان و اجتناب از رفتارهای آسیب‌رسان مانند دندان قروچه می‌تواند به تضمین طول عمر کامپوزیت‌های دندانی شما کمک کند.

لینک های مفید: انواع ایمپلنت دندان

مزایای کامپوزیت دندان

کامپوزیت های دندانی که به عنوان رزین های کامپوزیت نیز شناخته می شوند، دارای چندین مزیت هستند که آنها را به گزینه ای محبوب برای ترمیم های دندان تبدیل می کند:

 • جذابیت ظاهری: کامپوزیت های دندانی به رنگ طبیعی دندان نزدیک هستند که آنها را بسیار زیبا و ایده آل برای پر کردن دندان های جلویی می کند.
 • تطبیق پذیری: کامپوزیت های دندانی را می توان برای انواع روکش های دندانی، از جمله پر کردن حفره ها، ترمیم تراشه ها و شکستگی ها و … استفاده کرد.
 • خواص باندینگ: کامپوزیت های دندانی به خوبی به ساختار دندان متصل می شوند، که به کاهش خطر پوسیدگی بیشتر یا آسیب به دندان کمک می کند.
 • دوام: کامپوزیت های دندانی بسیار بادوام هستند و با مراقبت و نگهداری مناسب می توانند چندین سال دوام بیاورند.
 • دستکاری آسان: کامپوزیت های دندانی به راحتی قابل دستکاری و شکل دادن هستند، که به دندانپزشکان اجازه می دهد تا ترمیم های سفارشی ایجاد کنند که کاملاً با دندان های طبیعی بیمار مطابقت داشته باشد.
 • اصلاح ظاهر: کامپوزیت ها می توانند رنگ، شکل و چرخش دندان ها را اصلاح کنند یا فاصله بین دندان ها را ببندند. در این روش دندان ها بریده نمی شوند و کامپوزیت دندانی روی سطح دندان چسبانده می شود.
 • هزینه کامپوزیت: مزیت کامپوزیت های دندانی این است که ارزان تر از لمینت های سرامیکی هستند.
 • تعمیر آسان: اگر ترک خورده یا شکسته باشند به راحتی قابل تعمیر هستند.
 • درمان یک جلسه ای: کامپوزیت ونیر دندان را می توان در یک جلسه انجام داد و معمولاً نیازی به تزریق بی حسی ندارد مگر اینکه پوسیدگی وجود داشته باشد یا دندان ها به دلیل ساییدگی حساس شده باشند.

با وجود این مزایا، توجه به این نکته ضروری است که کامپوزیت های دندانی دارای معایبی نیز هستند، مانند لکه دار شدن در طول زمان، سایش و پارگی و حساسیت احتمالی به دماهای گرم و سرد. بنابراین، معاینات منظم دندانپزشکی و بهداشت خوب دهان برای حفظ طول عمر و سلامت ترمیم های کامپوزیت دندان بسیار مهم است.

کامپوزیت دندان
کامپوزیت دندان

معایب کامپوزیت دندان

کامپوزیت های دندان، در حالی که به دلیل جذابیت زیبایی و تطبیق پذیری محبوب هستند، دارای معایبی هستند که باید در نظر گرفته شوند:

 • لک: کامپوزیت های دندانی می توانند در طول زمان لکه دار شوند که می تواند جذابیت زیبایی آنها را کاهش دهد. این به دلیل بیشتر بودن میزان زردی کامپوزیت نسبت به انواع لمینت سرامیکی است.
 • ساییدگی و پارگی: کامپوزیت های دندانی ممکن است به مرور زمان فرسوده شوند که ممکن است نیاز به تعویض داشته باشد. زیرا کامپوزیت ها با توجه به عادات تغذیه ای مانند مصرف چای، قهوه، غذاهای رنگی و خمیری و دفعات مسواک زدن دندان های بیمار نیاز به پولیش در دوره های زمانی مختلف دارند.
 • هزینه کامپوزیت دندان: کامپوزیت دندان می تواند گرانتر از سایر مواد پرکننده مانند آمالگام باشد.
 • حساسیت: برخی از بیماران ممکن است پس از یک روش کامپوزیت دندانی نسبت به دماهای سرد و گرم حساسیت داشته باشند.
 • شکسته شدن: کامپوزیت ها معمولاً از رزین های مصنوعی ساخته می شوند. آنها نرم تر از مواد طبیعی دندان هستند، و اگرچه نور کیور به سخت شدن آنها کمک می کند، باز هم ممکن است شکسته شوند. این معمولاً به این دلیل است که نور کیور باید با افزایش دقیق و کوچک دو تا سه میلی متر در یک زمان انجام شود. اگر این کار دقیقاً درست انجام نشود، پرکننده کامپوزیت خیلی نرم خواهد بود و ممکن است شکسته شود.
 • احتمال عفونت: کامپوزیت ها ممکن است به باکتری ها، ویروس ها، سموم و عوامل عفونی اجازه ورود به داخل دندان و در نهایت جریان خون را بدهند.
 • طول عمر محدود: در بهترین حالت، پرکننده های کامپوزیت به طور متوسط از دو تا ده سال طول عمر دارند. آنها به تکنیک حساس هستند، به این معنی که یک پروتکل دقیق باید دنبال شود. پروتکلی که برای بیمار و پزشک وقت گیر است.
 • ژنژیویت: در درمان نادرست ممکن است مشکلاتی مانند التهاب لثه ایجاد شود. این مشکل که در بین کامپوزیت ها بسیار رایج است، به سادگی با برداشتن ونیر کامپوزیت قبلی و انجام درمان لثه و سپس قرار دادن کامپوزیت جدید حل می شود.

در نتیجه، در حالی که کامپوزیت های دندانی دارای مزایای خود هستند، معایب متعددی نیز دارند. بنابراین، مهم است که این عوامل را با دندانپزشک خود در میان بگذارید تا بهترین گزینه درمانی را برای نیازهای خاص خود تعیین کنید.

انواع کامپوزیت دندان کدام است؟

کامپوزیت های دندانی یک ماده همه کاره هستند که برای اهداف متعدد، از جمله ترمیم انواع مختلف حفره ها در دندان های قدامی و خلفی، و همچنین اصلاح ناهنجاری ها در شکل، موقعیت و رنگ دندان ها استفاده می شود. آنها را می توان بر اساس استفاده و اندازه ذرات پرکننده طبقه بندی کرد.

 • کامپوزیت های دندانی قدامی: این کامپوزیت ها برای ترمیم های زیبایی در بخش قدامی استفاده می شوند. آنها باید موادی با زیبایی شناسی بالا باشند و قادر به نتایج طبیعی باشند. بافت سطحی این کامپوزیت ها باید تا حد امکان شبیه به مینای دندان باشد و نور را به همان روشی که مینای طبیعی انجام می دهد منعکس کند. نمونه هایی از این کامپوزیت ها عبارتند از کامپوزیت وکو آماریس و کامپوزیت 3M Filtek P60.
 • کامپوزیت های دندانی یونیورسال: برای ترمیم دندان های قدامی و خلفی استفاده می شود. آنها خواص کامپوزیت های بالا و پایین را ترکیب می کنند. آنها معمولاً سایه های رنگ کمتری دارند، برخی دارای همه سایه های مختلف هستند و برخی دیگر دارای یک سایه هستند، به اصطلاح کامپوزیت های یک سایه که توانایی ترکیب شدن با هر سایه دندان را دارند.
 • کامپوزیت فلو: این کامپوزیت ها در اواخر سال 1996 وارد بازار شدند و دارای لیست بلندبالایی از کاربردهای بالینی از جمله گودال و فیشور سیلانت هستند. آنها در تکنیک های دندانپزشکی کم تهاجمی بسیار مفید هستند. نمونه ای از این نوع کامپوزیت، کامپوزیت ایوکلار تتریک ان فلو – Ivoclar Tetric N-Flow است.
 • کامپوزیت بالک فیل Bulk Fill: این کامپوزیت ها را می توان با افزایش 4 تا 5 میلی متر با تکنیک مونوبلوک یا یک لایه بدون محدودیت در درجه پلیمریزاسیون با هدف تسهیل فرآیند و کاهش اثر اعمال کرد. با انقباض پلیمریزاسیون کامپوزیت ها برای جلوگیری از ایجاد فضای خالی بین افزایش های رزین.
 • کامپوزیت خلفی packable: این کامپوزیت ها برای استفاده در دندان های موقعیت عقبی ساخته شده اند. آنها ویسکوزیته بالاتری از خود نشان می دهند و در نتیجه به نیروی بیشتری در هنگام اعمال برای بسته بندی مواد در حفره آماده شده نیاز دارند.
 • کامپوزیت غیرمستقیم indirect: کامپوزیت غیرمستقیم در خارج از دهان، در واحد پردازشی که قادر به ارائه شدت و سطوح انرژی بالاتری نسبت به چراغ های دستی است، انجام می شود. کامپوزیت های غیرمستقیم می توانند سطوح پرکننده بالاتری داشته باشند، برای مدت طولانی تری پخته می شوند و انقباض پخته شده را می توان به روشی بهتر مدیریت کرد.
 • کامپوزیت های نانو پر شده و نانوهیبرید: این کامپوزیت ها بعد از سال 2000 با اندازه ذرات معمولی در محدوده 5 تا 75 نانومتر و پرکننده های نانو خوشه ای با اندازه ذرات در محدوده 5 تا 20 نانومتر ساخته شدند.
 • کامپوزیت های تک رنگ هوشمند: این کامپوزیت ها از مکانیسم رنگ ساختاری در دندانپزشکی، بدون رنگ یا رنگدانه استفاده می کنند. تطابق ایده آل از A1 تا D4 و فراتر از آن توسط خود پرکننده های کروی تولید می شود که رنگ ساختاری قرمز تا زرد ایجاد می کند که با رنگ دندان همسایه ترکیب می شود.

در پایان، انتخاب کامپوزیت دندان بستگی به مورد بالینی خاص، انتظارات بیمار و تخصص دندانپزشک دارد. 

اطلاعات مفید: بلیچینگ دندان در زعفرانیه

 انتخاب رنگ برای کامپوزیت دندان

بهترین رنگ کامپوزیت دندان بستگی به عوامل متعددی دارد، از جمله رنگ دندان‌های طبیعی شما، نیاز به ترمیم دندان خاص، و همچنین ترجیحات شما به عنوان بیمار. در واقع، هدف از استفاده از کامپوزیت دندان این است که با رنگ دندان‌های طبیعی شما هماهنگ شود و بصورت ظاهری طبیعی به نظر برسد. دندانپزشکان ماهر معمولاً از دستگاه‌ها و مواد خاصی برای تطابق رنگ دقیق با رنگ دندان‌های شما استفاده می‌کنند. آنها ممکن است از نمونه‌برداری رنگ، نورپردازی خاص و مقایسه با نمونه‌های طبیعی استفاده کنند تا بهترین رنگ را برای کامپوزیت دندان شما انتخاب کنند.

بنابراین، برای تعیین بهترین رنگ کامپوزیت دندان برای شما، بهتر است با بهترین دندانپزشک مشورت کنید. او می‌تواند با بررسی و بررسی دقیق دندان‌های شما و در نظر گرفتن فاکتورهای مختلف، به شما رنگی را پیشنهاد کند که به طور طبیعی با دندان‌هایتان هماهنگ باشد. 

بهترین رنگ کامپوزیت دندان به رنگ طبیعی دندان، دندان های اطراف و نتیجه زیبایی مورد نظر بستگی دارد. توصیه می شود از راهنمای رنگی مانند راهنمای VITA Classical Guide یا VITA Master 3D Color Guide برای تعیین بهترین سایه استفاده کنید.

اطلاعات بیشتر: جراحی دندان عقل

هزینه کامپوزیت دندان

هزینه کامپوزیت دندان که به عنوان باندینگ کامپوزیت دندان نیز شناخته می شود، به عوامل مختلفی بستگی دارد:

 • تعداد دندان های درمان شده: هزینه کامپوزیت دندان معمولاً به ازای هر دندان محاسبه می شود. بنابراین، هر چه تعداد دندان‌های بیشتری نیاز به درمان داشته باشد، قیمت کامپوزیت دندان نیز بیشتر می‌شود.
 • میزان آسیب: میزان آسیب وارده به دندان ها نیز بر هزینه آن تأثیر می گذارد. 
 • پیچیدگی رویه: پیچیدگی روش، مانند نیاز به چند لایه مواد باندینگ یا استفاده از تکنیک های خاص، می تواند هزینه کامپوزیت دندان را نیز افزایش دهد.
 • موقعیت دندان: محل قرارگیری دندان نیز می تواند روی هزینه کامپوزیت دندان تاثیر بگذارد. دندان‌هایی که در جلوی دهان قرار دارند معمولاً برای درمان گران‌تر از دندان‌های عقب هستند.
 • تخصص دندانپزشک: قیمت کامپوزیت دندان نیز می تواند بر اساس سطح تخصص و تجربه دندانپزشک متفاوت باشد. دندانپزشکان با تجربه تر ممکن است هزینه کامپوزیت بیشتری برای خدمات خود دریافت کنند.
 • پوشش بیمه: پوشش بیمه ای می تواند به طور قابل توجهی بر هزینه تأثیر بگذارد. برخی از طرح های بیمه ممکن است بخشی یا تمام هزینه کامپوزیت دندان را پوشش دهند.
 • خدمات اضافی: اگر اقدامات دندانپزشکی اضافی برای تشخیص سلامت دهان یا بهبود کیفیت کار دندانپزشکی مورد نیاز باشد، کل هزینه کامپوزیت دندان ممکن است بیشتر باشد.

توجه به این نکته مهم است که اینها دستورالعمل های کلی هستند و هزینه کامپوزیت دندان می تواند بر اساس شرایط فردی متفاوت باشد. بنابراین، توصیه می شود برای تخمین دقیق تر با دندانپزشک خود مشورت کنید. برای آگاهی از هزینه کامپوزیت دندان در تهران در سال 1402 در مطب دکتر مونا کشکولی با شماره تلفن ۰۲۱۲۲۴۳۱۷۸۹ تماس بگیرید. امکان پرداخت قیمت کامپوزیت دندان به صورت نقد و اقساط وجود دارد. 

اطلاعات بیشتر: هزینه لیفت لثه

اطلاعات بیشتر: هزینه دندان مصنوعی

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نیما زاهدی
نیما زاهدی
8 ماه قبل

بدون شک دکتر کشکولی بهترین دکتر کامپوزیت دندان در تهرانه. کارش حرف نداره

سمانه
سمانه
8 ماه قبل

هزینه تعویض کامپوزیت دندان چقدره؟

4.9/5 - (12 امتیاز)