ساعات کاری مطب: شنبه تا چهارشنبه  ساعت 9 الی 18 | پنج شنبه  ساعت 9 الی 13

دکتر مونا کشکولی متخصص دندانپزشکی

تلفن تماس

021-22431789
021-26801457 09370031001

دکتر مونا کشکولی متخصص دندانپزشکی

نشانی ما

مقدس اردبیلی، بین کیهان و پسیان، ساختمان اکیاس، طبقه هفتم جنوبی واحد 34

دکتر مونا کشکولی متخصص دندانپزشکی
دکتر مونا کشکولی متخصص دندانپزشکی

تلفن تماس

021-22431789
021-26801457

دکتر مونا کشکولی متخصص دندانپزشکی

نشانی ما

مقدس اردبیلی، بین کیهان و پسیان، ساختمان اکیاس، واحد 34

ماندگاری بلیچینگ چقدر است؟

ماندگاری بلیچینگ چقدر است؟

اگر می‌خواهید لبخند خود را زیبا کنید، اما نمی‌خواهید تحت عمل‌های زیبایی دندانپزشکی گران‌قیمت قرار بگیرید یا درگیر هزینه‌های آن شوید، ممکن است به فکر سفید کردن دندان‌های خود باشید. بلیچینگ دندان یک درمان زیبایی دندانپزشکی مقرون به صرفه است که سال‌ها لکه را از بین می‌برد و لبخند شما را فقط در یک جلسه دندانپزشکی زیباتر می‌کند. اما سوال اینجاست که این لبخند جدید چقدر دوام می آورد؟ مطمئنا بلیچینگ دندان برای همیشه دوام ندارد. شبیه شستن لباس‌هایتان است. آنها در حال حاضر تمیز هستند، اما در نهایت دوباره کثیف می شوند. خوشبختانه باید بگوییم که ماندگاری بلیچینگ دندان بیشتر از لباس های تمیز است!

در این مقاله که به قلم دکتر مونا کشکولی، متخصص بلیچینگ دندان ، نوشته شده است به بررسی عوامل ماندگاری بلیچینگ دندان می‌پردازیم.

 

انواع لکه دندان

برای آنکه با عملکرد بلیچینگ دندان آشنا شوید لازم است بدانید دو نوع لکه دندان وجود دارد:

  • لکه های داخلی: آنهایی هستند که در داخل دندان ایجاد می شوند، اغلب در نتیجه مصرف برخی داروها (مانند تتراسایکلین) یا به دلیل ضربه (مانند دندانی که کنده شده و جایگزین نشده است). از آنجایی که این لکه ها در داخل دندان هستند، درمان آنها دشوارتر است و معمولاً نیاز به سفید کردن دندان های حرفه ای دارند.
  • لکه های خارجی: روی سطح دندان ایجاد می شوند. این نوع لکه ها معمولاً به دلیل عادت هایی مانند نوشیدن قهوه، چای یا شراب قرمز ایجاد می شوند. عاداتی همچون سیگار کشیدن، یا خوردن غذاهایی با مقدار زیادی رنگ همراه هستند همانند زردچوبه، سس سویا و شکلات تلخ. از آنجایی که این لکه‌ها روی سطح دندان قرار دارند، لکه های بیرونی راحت تر درمان می شوند.

برخی از این موارد قابل کنترل است اما برای برخی دیگر احتمالا نمی‌توانید کار زیادی برای درمانشان انجام دهید. در اینجا مواردی وجود دارد که کمک می کند دندان های شما مدت زمان بیشتری سفیدی خود را حفظ کنند. در ادامه با ما همراه باشید.

لینک مرتبط: هزینه بلیچینگ دندان

نحوه عملکرد بلیچینگ

قبل از اینکه به این موضوع بپردازیم که چگونه این عوامل می توانند بر مدت زمان ماندگاری نتایج بلیچینگ دندان شما تأثیر بگذارند، مهم است که درک مختصری از نحوه عملکرد بلیچینگ دندان داشته باشیم. هنگامی که دندان های خود را سفید می کنید یا سفید می کنید، سفید کننده روی سطح دندان های شما اعمال می شود و بعد از مدتی کاملا روی آن را می‌پوشاند. در این مدت ماده سفیدکننده جذب مینا و لایه های عاج دندان شما می شود. هنگامی که در این لایه ها قرار می گیرد، ماده سفید کننده یک واکنش شیمیایی را در سطح مولکولی آغاز می کند که اساساً مولکول های مسئول لکه های دندان را حل می کند. حتی پس از شستشوی سفید کننده از روی دندان ها، حتی تا 24 ساعت پس از استفاده اولیه، لکه ها را از بین می برد. پس از گذشت 24 ساعت، ماده سفید کننده بدون خطر جذب بدن می شود و دیگر موثر نیست. بنابراین، فقط می تواند لکه های موجود را پاک کند، نه لکه های جدید.

 

عوامل ماندگاری بلیچینگ

رنگ طبیعی دندان های شما

رنگ طبیعی دندان های شما در ماندگاری نتایج کاملا موثر خواهد بود. افرادی که رنگ دندان‌های زردتری دارند، احتمالاً بعد از سفید کردن حرفه‌ای دندان‌های خود، بزرگ‌ترین تغییر را خواهند دید، زیرا در ابتدا لکه‌های بیشتری دارند. با این حال، افرادی که به طور طبیعی دندان های سفیدتری دارند ممکن است نیاز به عملکرد کمتری داشته باشند.

ماده مورد استفاده

مدت زمان ماندگاری نتایج بلیچینگ دندان تا حدی به نوع ماده سفید کننده ای که دندانپزشک زیبایی شما استفاده می کند بستگی دارد. اگرچه مواد سفید کننده عموماً یا پراکسید هیدروژن یا پراکسید کاربامید هستند، غلظت‌های مختلف و همچنین روش‌های مختلفی برای انجام آن وجود دارد. از آنجایی که طیف گسترده ای از گزینه های سفید کننده وجود دارد، نتایج کلی بلیچینگ دندان می تواند بین شش ماه تا سه سال دوام داشته باشد. با این حال، در بیشتر موارد، افراد تمایل دارند نتایجی داشته باشند که حداقل یک سال دوام می آورد.

سبک زندگی

طول عمر درمان بلیچینگ شما نه تنها به نوع ماده سفید کننده مورد استفاده بستگی دارد، بلکه به سبک زندگی شما نیز بستگی دارد. این یکی دیگر از دلایل کلیدی این است که چرا بلیچینگ دندان ممکن است برای یک فرد سه سال طول بکشد، در حالی که در فرد دیگر تنها به شش ماه می رسد. از نظر سبک زندگی، دو عامل مهم که بر مدت زمان بلیچینگ تاثیر می گذارد، رژیم غذایی و عادات بهداشت دهان و دندان است.

به طور کلی بلیچینگ افرادی که مقادیر بیشتری از غذاها و نوشیدنی های دارای رنگدانه زیاد مصرف می کنند، زودتر از بین می روند. مواردی مانند قهوه، چای، شراب، چاشنی های رنگی، چغندر و سس ماکارونی، همگی حاوی مولکول های رنگی هستند که توسط دندان ها جذب می شوند. با گذشت زمان، این در نهایت منجر به تغییر رنگ دندان ها می شود.

از آنجایی که برخی از این لکه ها را می توان با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم کنترل کرد، برای افزایش طول عمر نتایج بلیچینگ، رعایت روال بهداشت دهان و دندان ضروری است. علاوه بر این، تمیز کردن دندان‌ها هر شش ماه یک بار پلاک اضافی را از بین می‌برد تا تمیز نگه داشتن دندان‌ها و جلوگیری از لک شدن دندان‌ها را آسان‌تر کند. همچنین مسواک زدن بلافاصله پس از مصرف غذاها یا نوشیدنی های دارای رنگدانه بسیار مفید است تا رنگدانه ها قبل از جذب توسط دندان پاک شوند.

سن

متأسفانه، با افزایش سن، دندان های ما بیشتر زرد می شوند. این به این دلیل است که لایه رویی دندان یا مینای ما شروع به نازک شدن می کند و عاج دندان که رنگ آن مایل به زردی است، نمایان می شود. اگر بالای 30 سال سن دارید، باید بدانید که بلیچینگ دندان های شما به اندازه افرادی که در دهه 20 زندگی خود هستند، طولانی نباشد.

مراقبت

بهداشت دهان و دندان مناسب نه تنها برای حفظ سلامت کلی دندان بلکه برای ظاهر لبخند شما نیز مهم است. اگر سیگار می کشید یا از محصولات تنباکو استفاده می کنید باید آگاه باشید که این عوامل می تواند باعث زرد شدن زودرس دندان ها شود. همچنین، ممکن است این توصیه قدیمی را از زبان دندانپزشک خود شنیده باشید که حتما دو بار در روز مسواک بزنید، به طور منظم از نخ دندان استفاده کنید و از دهانشویه های بدون الکل استفاده کنید تا لبخندتان روشن و درخشان بماند.

لینک مفید: دکتر جرمگیری دندان در زعفرانیه

خلاصه

به طور کلی، روش‌های بلیچینگ دندان‌های حرفه‌ای این توانایی را دارند که نتایجی را ایجاد کنند که می‌تواند تا سه سال دوام داشته باشد. با این حال، ماندگاری بلیچینگ شما به ناچار تحت تاثیر آنچه می خورید و نحوه مراقبت از دندان هایتان خواهد بود. بنابراین، اگر می‌خواهید طول عمر بلیچینگ خود را افزایش دهید، لازم است مقدار غذاها و نوشیدنی های دارای رنگدانه بالا را کاهش داده و همچنین عادات بهداشتی دهان و دندان را برای حفظ سفیدی دندان خود انجام دهید.

مطالعه بیشتر: هزینه جراحی دندان عقل

با دادن امتیاز، ما را ارائه خدمات بهتر یاری کنید

فهرست مطالب

مشاوره رایگان و رزرو وقت

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سایر مقالات پزشکی
برای تعیین وقت و مشاوره شما با ما در ارتباط باشید…