ساعات کاری مطب: شنبه تا چهارشنبه  ساعت 9 الی 18 | پنج شنبه  ساعت 9 الی 13

دکتر مونا کشکولی متخصص دندانپزشکی

تلفن تماس

021-22431789
021-26801457 09370031001

دکتر مونا کشکولی متخصص دندانپزشکی

نشانی ما

مقدس اردبیلی، بین کیهان و پسیان، ساختمان اکیاس، طبقه هفتم جنوبی واحد 34

دکتر مونا کشکولی متخصص دندانپزشکی
دکتر مونا کشکولی متخصص دندانپزشکی

تلفن تماس

021-22431789
021-26801457

دکتر مونا کشکولی متخصص دندانپزشکی

نشانی ما

مقدس اردبیلی، بین کیهان و پسیان، ساختمان اکیاس، واحد 34

لمینت دندان

لمینت دندان، به عنوان لمینت چینی یا ونیر چینی شناخته می شود. لمینت پوسته نازکی است که برای هماهنگی با رنگ دندان های فرد طراحی شده است. این پوسته‌ ها به سطح جلویی دندان‌ها چسبانده می‌شوند تا رنگ، شکل، اندازه یا طول آن‌ها را تغییر دهند و در نتیجه ظاهر آن‌ها را تقویت کنند. لمینت های دندان به دلیل استفاده از مواد با تکنولوژی بالا در برابر لکه های چای و قهوه مقاوم هستند. آنها همچنین می توانند سفیدی بالایی برای دندان های تیره، که در برابر سایر فرآیندهای سفید کننده مقاوم هستند، ارائه دهند. لمینت دندان یک روش غیرتهاجمی برای بهبود لبخند شماست، دائمی هستند و تا 15 سال دوام خواهند داشت. هزینه لمینت دندان متفاوت است، بنابراین مهم است که در این مورد با بهترین دندانپزشک در تهران مشورت کنید. این مقاله توسط تیم دکتر کشکولی، دکتر دندانپزشک در زعفرانیه تهیه شده است.

انواع مواد لمینت

دو نوع مواد لمینت وجود دارد: لمینت های رزینی کامپوزیت و مواد لمینت چینی. لمینت های رزین کامپوزیتی گزینه ای ارزان تر هستند که از یک ماده پلاستیکی تقویت شده با ذرات سرامیکی تشکیل شده است. آنها بین پنج تا هفت سال دوام می آورند. مواد لمینت چینی ظاهری طبیعی دارند و بین 10 تا 20 سال ماندگاری دارند. همچنین در برابر لکه ها مقاوم تر هستند.

فهرست مطالب

ونیر های لمینت دندان

انواع لمینت دندان

لمینت های دندان پوسته های سفارشی و نازکی از مواد همرنگ دندان هستند که برای پوشاندن سطح جلوی دندان ها برای تغییر ظاهر آن ها طراحی شده اند. آنها می توانند از مواد مختلفی ساخته شوند و خواص متفاوتی داشته باشند که آنها را برای نیازهای درمانی مختلف مناسب می کند. در اینجا انواع اصلی لمینت دندان آورده شده است:

 • ونیرهای چینی یا لمینت پرسلن: ونیر های چینی یا لمینت های پرسلن زیباترین و کم ضررترین مواد موجود برای ترمیم دندان هستند. آنها همچنین قوی ترین و ماندگارترین مواد لمینت هستند. ونیرهای لمینت چینی بسیار زیست سازگار هستند، بنابراین به ندرت به بافت لثه و بافت‌های نرم اطراف دهان آسیب می‌رسانند. این لمینت ها می توانند ظاهر لبخند شما را به میزان قابل توجهی بهبود بخشند زیرا لمینت چینی ظاهری بسیار طبیعی دارد. لمینت های چینی یک راه حل دائمی هستند و نیاز به تراشیدن دندان قبل از قرار دادن دارند.
 • کامپوزیت ونیر: ونیرهای کامپوزیت از رزین کامپوزیت، مخلوطی از مواد معدنی و آلی ساخته می شوند. ماده معدنی اولیه در رزین کامپوزیت پرکننده است. ماده ای که برای ساخت ونیرهای رزین کامپوزیت استفاده می شود همرنگ دندان است. در حالی که ونیرهای کامپوزیت قوی هستند به اندازه پرسلن بادوام نیستند. ونیرهای کامپوزیت قیمت کمتری نسبت به ونیرهای چینی دارند. اگرچه آنها به خوبی با رنگ طبیعی دندان شما ترکیب می شوند، اما به مرور زمان مستعد ایجاد لکه هستند. علاوه بر این، ممکن است تا 5 تا 7 سال دوام داشته باشند

 

 • لمینت لومینیرز: لومینیرها برندی از روکش های لمینت هستند. آنها از مواد لمینت چینی فوق نازک ساخته شده اند و قبل از قرار دادن نیاز به حداقل آماده سازی دارند. برخلاف ونیرهای چینی، کمی از ساختار طبیعی دندان قبل از قرار دادن لومینیر روی مینای دندان برداشته می‌شود. لومینیرها معمولا برای درمان دندان های تغییر رنگ داده شده و نامنظم استفاده می شوند. آنها هنگام لمس صاف هستند، بنابراین طبیعی به نظر می رسند. Lumineers یک مارک لمینت مقرون به صرفه تر است که نیازی به برداشتن دندان قبل از قرار دادن ندارد.
 • لمینت متحرک: لمینت متحرک را لمینت های اسنپ یا موقت نیز می گویند. دو نوع لمینت متحرک وجود دارد: لمینت فوری از شرکت‌هایی مانند Instant Smile هستند. با قرار دادن لمینت ها در آب داغ و فشار دادن دندان های خود به مواد نرم در دهان آماده می شوند. ساختن لمینت های چسبنده سفارشی با ایجاد اثری از دندان‌های شما شروع می‌شود. سپس قالب به آزمایشگاه دندانپزشکی فرستاده می شود. تکنسین‌های آزمایشگاه دندان‌پزشکی مجموعه‌ای از روکش‌های لمینت سفارشی را برای شما ایجاد می‌کنند. دندانپزشکان همیشه لمینت های دائمی را به جای جایگزین های موقت توصیه می کنند. لمینت های متحرک راه حل دندانپزشکی طولانی مدت نیستند. آنها نتایج فوری ارائه می دهند اما مانند لمینت های دائمی بادوام نیستند و ظاهر طبیعی ندارند.
 • اطلاعات بیشتر: هزینه بلیچینگ در تهران

نمونه درمان لمینت دندان

نمونه درمان های لمینت دندان که در زیر عکس های آنها را مشاهده می کنید در مطب دکتر مونا کشکولی، بهترین دکتر لمینت دندان انجام شده است.

کاندیدای لمینت دندان

لمینت های دندان یک درمان زیبایی دندان هستند که می توانند عیوبی مانند تغییر رنگ دندان، شکاف و فاصله، ایرادها و دندان های فرسوده را اصلاح کنند. آنها پوسته های نازکی از پرسلن، سرامیک یا کامپوزیت هستند که سطح قدامی دندان ها را می پوشانند و شکل و سایه دندان طبیعی را برای بهبود ظاهر آن تنظیم می کنند.

کاندیدای ایده آل برای لمینت های دندان افرادی هستند که می خواهند تغییرات محافظه کارانه و جزئی در دندان های خود ایجاد کنند. مشکلاتی که لمینت ها می توانند حل کنند عبارتند از تغییر رنگ دندان، شکاف و فاصله، ترک ها و دندان های فرسوده. با این حال، همه افراد واجد شرایط لمینت دندان نیستند. افرادی که نباید لمینت انجام دهند عبارتند از کسانی که دارای شرایط زیر باشند:

 • پوسیدگی شدید دندان
 • دندان های افتاده
 • لثه های عفونی
 • لثه های ناسالم
 • دندان های حساس
 • دندان هایی که تا ریشه ساییده شده اند.

اگر هر یک از این مشکلات را دارید، ممکن است کاندیدای فعلی برای لمینت دندان نباشید. دندانپزشک شما می تواند قبل از اینکه لمینت را برای شما در نظر بگیرید، یک برنامه درمانی برای رسیدگی به این مسائل ایجاد کند. در حالی که لمینت های دندانی را می توان برای انواع دندان ها استفاده کرد، اما بیشتر در سطح جلویی دندان ها استفاده می شوند.

اطلاعات بیشتر: لیفت لثه چیست؟

مراحل آماده سازی لمینت دندان

همانطور که گفته شد لمینت دندان پوسته نازکی است که از مواد همرنگ دندان ساخته شده است که برای تغییر رنگ، شکل، اندازه یا طول دندان ها به منظور بهبود ظاهر آنها طراحی شده است. فرآیند ساخت لمینت دندان شامل چندین مرحله است:

 • 1. آماده سازی: مرحله اول شامل آماده سازی دندان ها با دقت بالا با اندازه گیری دقت میلی متری است. این مرحله معمولاً در یک جلسه انجام می شود.
 • 2. تطبیق با دندان های بیمار: در همان جلسه یک مدل از دندان های بیمار ساخته می شود. بقیه مراحل حدود یک هفته بعد به جلسه دیگری موکول می شود.
 • 3. تولید لمینت: مدل ها به آزمایشگاه دندانپزشکی فرستاده می شوند، جایی که لمینت ها به صورت پوسته های نازک چینی ساخته می شوند. سپس آنها را در یک کوره قرار می دهند یا روی یک بلوک چینی خراش می دهند تا بتوان آنها را تا حد امکان زیبا، براق و شفاف کرد، شبیه به یک لایه مینای دندان.
 • 4. کاربرد لمینت: در جلسه دوم لمینت ها روی دندان قرار می گیرند و با رزین به سطح دندان می چسبند. لمینت ها با دندان ها کاملا منطبق می شوند و هیچ شکاف یا نابرابری وجود نخواد داشت. بیمار می تواند مانند دندان های طبیعی از نخ دندان برای تمیز کردن استفاده کند.
 • 5. چسباندن لمینت: هنگامی که شکل و سایه لمینت مشخص شد، می توان آن را در جای خود چسباند. دندانپزشک ابتدا خمیر آزمایشی را شسته و سطح داخلی لمینت را تمیز و آماده می کند. آنها همچنین سطح دندان را شسته و جلا می دهند، بنابراین تمیز و آماده است. سپس لمینت در محل خود چسبانده می شود و قسمت اضافی بریده می شود.

پس از نصب لمینت، باید به عنوان یک دندان طبیعی با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن معمول رفتار کرد. دندانپزشک معمولا یک خمیر دندان غیر ساینده حاوی فلوراید را توصیه می کند. مهم است که یک هفته پس از نصب لمینت به دندانپزشک مراجعه کنید تا عملکرد لمینت و واکنش دهان شما نسبت به لمینت ها را بررسی کند.

طول عمر لمینت دندان

طول عمر لمینت های دندان بسته به نوع لمینت، کیفیت کار انجام شده و مراقبتی که از آن ها می شود می تواند بسیار متفاوت باشد. در اینجا یک مرور کلی از طول عمر انواع لمینت های دندان آورده شده است:

 • طول عمر لمینت پرسلن: روکش های چینی یا لمینت پرسلن به خاطر ماندگاری طولانی خود معروف هستند. بررسی سال 2018 از مطالعات متعدد نشان می دهد که این لمینت ها در اکثر موارد می توانند 10 سال یا بیشتر دوام بیاورند. یک مطالعه نشان داد که لمینت ها تا 20 سال دوام آورده اند. با این حال، برخی تحقیقات طول عمر کوتاه‌تری را برای لمینت چینی نشان داده‌اند. این ممکن است نتیجه استفاده از لمینت های پرسلن بر روی دندان هایی باشد که از قبل به درستی آماده نشده بودند.
 • لمینت ونیر کامپوزیت: ونیرهای کامپوزیت دندان دوام کمتری نسبت به ونیرهای پرسلن دارند. آنها حداکثر بین 5 تا 7 سال دوام می آورند. در مقابل، لمینت های بدون آماده‌سازی (مانند لومینیرز) در صورت رعایت بهداشت دهان و دندان و مراقبت مناسب می‌توانند برای 10 تا 15 سال استفاده شوند.

ذکر این نکته ضروری است که طول عمر لمینت‌ دندان می‌تواند تحت تأثیر عوامل متعددی مانند کیفیت آماده‌سازی، نوع مواد استفاده‌شده و مراقبت از آنها باشد. مسواک زدن منظم و نخ دندان کشیدن، اجتناب از فشردن خوراکی های سخت و رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند به افزایش طول عمر لمینت دندان کمک کند.

اطلاعات مرتبط: بهترین متخصص کامپوزیت دندان

مزایای لمینت دندان

لمینت های دندان چندین مزیت دارند که به برخی از آنها در زیر اشاره شده است:

 • بهبود لبخند: لمینت های دندان می توانند با پوشاندن دندان های تغییر رنگ داده شده یا لکه دار ظاهر لبخند شما را بهبود بخشند و لبخندی درخشان تر و یکنواخت تر به شما هدیه دهند.
 • حداقل آماده سازی: در حالی که برای نصب لمینت های دندانی مقداری تراشیدن دندان ضروری است، در مقایسه با سایر روش های مشابه این مقدار کمتر است و در نتیجه آسیب کمتری به ساختار دندان طبیعی وارد می شود.
 • مقاومت در برابر تغییر رنگ: لمینت های دندان در برابر زرد شدن و تغییر رنگ مقاومت بالایی دارند و به شما این امکان را می دهند تا با رعایت بهداشت و رژیم غذایی مناسب دهان و دندان برای مدت طولانی تری از درخشندگی آنها لذت ببرید.
 • ظاهر طبیعی: لمینت های دندان در رنگ های مختلف موجود است که به شما امکان می دهد نزدیک ترین سایه را به دندان های طبیعی خود انتخاب کنید و در نتیجه ظاهر طبیعی تری داشته باشید.
 • دوام: با مراقبت و نگهداری مناسب، لمینت های دندان می توانند ماندگاری طولانی داشته باشند و در دراز مدت آنها را به گزینه ای مقرون به صرفه تبدیل می کند.
 • زمان درمان کوتاه: مدت زمان درمان لمینت های دندان در مقایسه با سایر روش های دندانپزشکی نسبتاً کوتاه است و به شما امکان می دهد در مدت زمان کوتاه تری به لبخندی زیبا برسید.
 • رفع مشکلات جزئی: لمینت ها می توانند ترک ها، شکاف بین دندان ها، ناهماهنگی جزئی و/یا تغییر رنگ را برطرف کنند. آنها به اصلاح بسیاری از مشکلات زیبایی دندان کمک می کنند.
 • مقاومت برتر در برابر لکه: به دلیل سطح سرامیکی خود، مقاومت بالایی در برابر لکه دارند.

توجه به این نکته مهم است که لمینت‌ دندان ممکن است برای افرادی که دندان‌های ضعیفی به دلیل پوسیدگی، شکستگی یا پرکردگی‌های بزرگ دارند، یا افرادی که دندان‌های خود را به هم می‌سایند یا فشار می‌دهند، توصیه نشود، زیرا این عادت می‌تواند باعث ترک خوردن یا شکستن لمینت‌ها شود.. همچنین نصب لمینت های دندان غیرقابل برگشت است، به این معنی که پس از برداشتن مینای دندان، قابل تعویض یا ترمیم نیست. اگر لمینت ترک خورده یا شکسته باشد، قابل تعمیر نیست و نیاز به تعویض کامل لمینت دارد.

معایب لمینت دندان

لمینت های دندان گزینه ای محبوب برای بهبود ظاهر دندان ها هستند. با این حال، مانند هر روش دندانپزشکی، آنها با معایب خاصی همراه هستند. در اینجا برخی از معایب لمینت دندان آورده شده است:

 • حساسیت دندان: لمینت های دندانی نیاز به برداشتن لایه نازکی از مینای دندان دارند. این می تواند دندان ها را نسبت به غذاها و نوشیدنی های سرد و گرم حساس تر کند.
 • تطابق رنگ: اگر فقط یک یا چند لمینت تهیه می کنید، ممکن است دقیقاً با رنگ دندان های دیگر شما مطابقت نداشته باشند. رنگ لمینت پس از قرار گرفتن در جای خود قابل تغییر نیست. اگر قصد دارید دندان های خود را سفید کنید، باید قبل از گرفتن لمینت این کار را انجام دهید.
 • خطر شل شدن: اگرچه محتمل نیست، لمینت ها می توانند شل شده و بیفتند. این خطر را می توان با اجتناب از فعالیت هایی که فشار بیش از حد به دندان ها وارد می کند، مانند جویدن ناخن یا جویدن اجسام سخت کاهش داد.
 • پتانسیل پوسیدگی: دندان های دارای لمینت هنوز هم می توانند پوسیدگی داشته باشند. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است به معنای پوشاندن کل دندان با لمینت باشد.
 • برای همه مناسب نیست: لمینت ها برای افرادی که دندان های ناسالم دارند (مثلا کسانی که پوسیدگی دارند یا بیماری لثه فعال دارند) یا دندان های ضعیف دارند (در نتیجه پوسیدگی، شکستگی، پرکردگی های بزرگ دندان) انتخاب خوبی نیستند. همچنین لمینت برای کسانی که مینای کافی روی سطح دندان ندارند مناسب نیست. اگر دندان‌های خود را به هم فشار می‌دهید یا می‌سایید، لمینت های پرسلن ممکن است برای شما مناسب نباشند. لمینت ها ممکن است ترک بخورند یا کنده شوند.
 • هزینه لمینت: هزینه لمینت ها می تواند بالا باشد، به خصوص در مقایسه با سایر روش های دندانپزشکی. برای آگاهی از هزینه لمینت دندان در شمال تهران با مطب دکتر کشکولی تماس بگیرید. قیمت لمینت دندان با توجه به شرایط دندانی شما در نظر گرفته می شود.
 • نگهداری: لمینت های دندان نیاز به نگهداری و مراقبت دارند. اطمینان از اینکه لمینت های دندان شما در شرایط خوبی قرار دارند مهم است.
 • احتمال تغییر رنگ: ماده ای که برای نگه داشتن لمینت پرسلن در جای خود استفاده می شود ممکن است تمایل به لکه دار شدن داشته باشد، بنابراین ظاهر آن را خراب می کند.

مهم است که این معایب احتمالی را با دندانپزشک خود در میان بگذارید تا مطمئن شوید که لمینت های دندان انتخاب مناسبی برای شما هستند.

هزینه لمینت دندان

قیمت لمینت دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد:

 • مواد لمینت: مواد مورد استفاده برای ساخت لمینت ها می تواند به طور قابل توجهی بر قیمت تمام شده تأثیر بگذارد. لمینت های رزین کامپوزیت کم هزینه ترین هستند. لمینت پرسلن گران ترین نوع لمینت هستند. برای آگاهی از هزینه لمینت پرسلن با مطب دکتر کشکولی تماس حاصل فرمایید.
 • مکان دندانپزشک: هزینه لمینت دندانی نیز می تواند بر اساس محل متفاوت باشد. مناطق مختلف ممکن است قیمت‌ لمینت دندانی متفاوتی داشته باشند. هزینه لمینت دندان در تهران نسبت به شهر های دیگر ممکن است متفاوت باشد.
 • مهارت و تجربه دندانپزشک: قیمت لمینت دندان می تواند نشان دهنده مهارت و تجربه دندانپزشک و تکنسینی باشد که لمینت ها را در آزمایشگاه ایجاد می کند.
 • خدمات اضافی: قبل از تهیه لمینت، احتمالاً به معاینه دندانپزشکی و تمیز کردن نیاز خواهید داشت. هزینه لمینت دندان باید با توجه به این موارد در نظر گرفته شود.
 • تعداد دندان هایی که باید درمان شوند: کل قیمت لمینت دندان به تعداد دندان هایی که باید درمان شوند بستگی دارد.
دکتر مونا کشکولی یکی از بهترین دندانپزشکان در شمال تهران است. هزینه لمینت دندان در مطب دکتر کشکولی هم به صورت نقد و هم اقساط قابل پرداخت است. برای آگاهی از قیمت لمینت دندان در زعفرانیه با شماره 02122431789 و یا 02126801457 تماس بگیرید.

نگهداری لمینت دندان

نگهداری لمینت های دندان شامل یک سری اقدامات است که به افزایش طول عمر آنها کمک می کند و اطمینان حاصل می کند که در شرایط خوبی باقی می مانند. در اینجا چند مرحله کلیدی و مهم وجود دارد که برای افزایش طول عمر لمینت دندان باید انجام دهید:

 • مسواک زدن منظم و نخ دندان کشیدن: دندان های خود را دو بار در روز مسواک بزنید و روزانه از نخ دندان استفاده کنید تا از تشکیل پلاک در لبه های لمینت جلوگیری کنید. پلاک می‌تواند زمینه را برای تخریب سریع‌تر لمینت دندان فراهم کند.
 • استفاده از دهانشویه ضد الکل: هر روز از دهانشویه ضد عفونی کننده استفاده کنید. این از رشد باکتری های دهان جلوگیری می کند و می تواند سلامت و استحکام دندان های طبیعی را حفظ کند.
 • از غذاها و نوشیدنی های سفت پرهیز کنید: اگر عادت به جویدن اشیاء مختلف مانند مداد، ناخن یا هر جسم سخت دیگری دارید، اینکار را متوقف کنید. از جویدن و له کردن غذای سفت با دندان خودداری کنید (مانند جویدن آب نبات و شکستن پسته).
 • معاینات منظم دندانپزشکی: حداقل هر 6 ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشک می تواند مشکلات احتمالی را برطرف کند و با جرمگیری دندان ها به افزایش دوام لمینت دندان کمک زیادی می کند.
 • اجتناب از جویدن ناخن: این یک عادت بد برای دندان ها و لمینت های شما است. جویدن ناخن‌ها فشار غیرضروری به دندان‌ها وارد می‌کند که می‌تواند به لمینت‌ها آسیب برساند. همچنین می تواند باعث بریدگی و ترک در دندان های طبیعی شما شود.
 • از خوردن آب نبات سفت بپرهیزید: آب نبات سفت یکی از بدترین چیزهاست اگر لمینت دندان دارید. آب نبات سخت می تواند مواد ورقه ورقه را ترک یا خرد کند.
 • اجتناب از جویدن یخ: درست مانند آب نبات های سفت، جویدن یخ نیز می تواند لمینت های شما را ترک یا خرد کند. دمای سرد یخ همچنین می تواند باعث انقباض مواد لمینت شود. این می‌تواند شکاف‌هایی ایجاد کند که اجازه می‌دهد باکتری‌ها و ذرات غذا در زیر لمینت به دام بیفتند، که می‌تواند منجر به پوسیدگی دندان شود.

به یاد داشته باشید اگر عمر لمینت دندان شما به پایان رسد یا به هر دلیلی آسیب دیده و شکسته است، باید تعویض شود. دندانپزشک ابتدا لمینت های قدیمی را به همراه یک لایه بسیار نازک از مینای دندان شما برمی دارد. سپس دندان ها را قالب می زند و یک تاج جدید برای لمینت دندان های شما سفارش می دهد.

لینک های مرتبط: هزینه جراحی دندان عقل

لینک مفید: دندان مصنوعی در تهران

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
شیما زهیری
شیما زهیری
8 ماه قبل

سلام. هزینه لمینت ثابته یا برای هرکسی قیمتش فرق میکنه؟

کسری
کسری
2 ماه قبل

من از چند تا دکتر دندونپزشک سوال کردم. هزینه شما برای لمینت دندان خیلی مناسب تر بود و هم اینکه از نظر دندانپزشکی زیبایی جز خوب های تهران هستید

5/5 - (7 امتیاز)