ساعات کاری مطب: شنبه تا چهارشنبه  ساعت 9 الی 18 | پنج شنبه  ساعت 9 الی 13

دکتر مونا کشکولی متخصص دندانپزشکی

تلفن تماس

021-22431789
021-26801457 09370031001

دکتر مونا کشکولی متخصص دندانپزشکی

نشانی ما

مقدس اردبیلی، بین کیهان و پسیان، ساختمان اکیاس، طبقه هفتم جنوبی واحد 34

دکتر مونا کشکولی متخصص دندانپزشکی
دکتر مونا کشکولی متخصص دندانپزشکی

تلفن تماس

021-22431789
021-26801457

دکتر مونا کشکولی متخصص دندانپزشکی

نشانی ما

مقدس اردبیلی، بین کیهان و پسیان، ساختمان اکیاس، واحد 34

شستن دندان مصنوعی

شستن دندان های مصنوعی به طور منظم نه تنها برای حفظ آنها برای مدت طولانی بلکه برای سلامت دهان و دندان نیز مهم است. درست مانند دندان‌های طبیعی، مسواک زدن دندان‌های مصنوعی و تمیز نگه داشتن آن‌ها برای جلوگیری از گسترش باکتری‌ها، تازه نگه داشتن نفس و حفظ سلامت لثه‌ها مهم است.

لینک مفید: هزینه دندان مصنوعی در تهران

نکات اساسی برای شستن دندان مصنوعی

 • دندان های مصنوعی را بعد از غذا بیرون آورده و بشویید. آب را روی دندان مصنوعی خود بریزید تا بقایای مواد غذایی و سایر ذرات شل را از بین ببرید.
 • با پروتزهای خود به دقت رفتار کنید. هنگام تمیز کردن، مطمئن شوید که پلاستیک یا گیره های دندان را خم نمی کنید یا آسیب نمی زنید.
 • پس از بیرون آوردن دندان مصنوعی، دهان خود را تمیز کنید. برای تمیز کردن زبان، گونه ها و سقف دهان خود از یک مسواک نرم استفاده کنید. هر گونه چسب دندانی را که هنوز روی لثه هایتان است بردارید.
 • بیشتر انواع پروتزها برای حفظ شکل خود باید مرطوب بمانند. پروتزها را در طول شب در آب یا محلول مخصوص خیساندن دندان مصنوعی قرار دهید. در مورد نگهداری صحیح پروتزهای مصنوعی در طول شب با دندانپزشک خود مشورت کنید.
 • پروتزها را قبل از قرار دادن دوباره در دهان خود، کاملاً بشویید به خصوص اگر از محلول آغشته به دندان مصنوعی استفاده کنید. این محلول ها می توانند حاوی مواد شیمیایی مضری باشند که در صورت قورت دادن باعث استفراغ، درد یا سوختگی شوند.
 • از برس های سفت، پاک کننده های قوی و خمیر دندان های خشن استفاده نکنید، زیرا آنها بیش از حد ساینده هستند و می توانند به دندان مصنوعی شما آسیب برسانند.
 • از خمیر دندان سفید کننده استفاده نکنید. این نوع خمیردندان اغلب حاوی پراکسید است که در تغییر رنگ دندان های مصنوعی تاثیر چندانی ندارد. این محصولات دندان مصنوعی را ضعیف و شکننده می کنند.
 • دندان مصنوعی را با اتصالات فلزی در محلول هایی که دارای کلر هستند خیس نکنید. این محلول ها می توانند فلز را کدر و فرسوده کنند.
 •  دندان مصنوعی خود را در آب داغ یا جوش خیس نکنید. این کار باعث می شود که دندان مصنوعی شما تغییر شکل دهد.

شستن دندان مصنوعی

مقاله مفید: نکات مهم برای مسواک زدن و استفاده از نخ دندان

لینک مفید: بهترین زمان جرمگیری دندان

روش های شستن دندان مصنوعی

2 روش اصلی تمیز کردن پروتز وجود دارد که هر کدام زیرگروه های خود را دارند:

  • روش های مکانیکی

تمیز کردن دستی

حمام های تمیز کننده مبتنی بر لرزش

  • روش های شیمیایی

بر پایه سفید کننده

نوع جوشان

بر پایه اسید معدنی

پاک کننده های مبتنی بر آنزیم

پاک کننده های دندان مصنوعی انعطاف پذیر

روش های مکانیکی شستن دندان مصنوعی

روش های مکانیکی شامل تمیز کردن دستی و تمیز کردن مبتنی بر لرزش است. تمیز کردن دستی را می توان با استفاده از یک یا چند مورد از عوامل زیر انجام داد:

 • خمیر دندان مصنوعی (خمیر تمیز کننده دندان مصنوعی)
 • ژل تمیز کننده دندان مصنوعی
 • فوم تمیز کننده دندان مصنوعی
 • پودر تمیز کننده دندان مصنوعی
 •  حمام های تمیز کننده مبتنی بر لرزش، دو روش دارند:
 • حمام تمیز کننده اولتراسونیک، با محدوده فرکانس بین 20 کیلوهرتز تا 60 کیلوهرتز
 • حمام سونیک با فرکانس کمتر از 10 کیلوهرتز

روش های شیمیایی شستن دندان مصنوعی

روش‌های تمیز کردن دندان مصنوعی با مواد شیمیایی شامل موارد زیر است:

 • پاک کننده های مبتنی بر سفید کننده شامل 1.5% تا 2% هیپوکلریت سدیم یا هیدروکسید سدیم است. این عوامل در آب فعال می شوند و سلول های میکروبی و موسین ها را حل می کنند و همچنین اسیدهای چرب را تجزیه می کنند.
 • پاک کننده های جوشان حاوی یک یا چند اکسید کننده هستند که دی اکسید کربن یا حباب های اکسیژن را روی سطح دندان مصنوعی برای تسهیل در تمیز کردن باقی می گذارند.
 • پاک کننده های مبتنی بر اسید معدنی حاوی اسیدهای فسفریک یا هیدروکلریک هستند. محتوای معدنی موجود در این نوع پاک کننده، غشای سلولی و رسوبات بیوفیلم را در خود حل می کند.
 • پاک کننده های مبتنی بر آنزیم شبیه پاک کننده های جوشان هستند، اما حاوی آنزیم های اضافی از جمله پروتئازها، آمیلازها و لیپازها نیز هستند.
 • پاک کننده های پروتز انعطاف پذیر، مسواک های ویژه ای با برس های سیلیکونی و پاک کننده های مخصوص پروتزهای مصنوعی انعطاف پذیر هستند. فرمول پاک کننده های دندان مصنوعی انعطاف پذیر شبیه پاک کننده های جوشان است که در آن آنتی اکسیدان ها به حذف میکروارگانیسم های روی دندان مصنوعی کمک می کنند.

اطلاعات مفید: همه چیز درباره بلیچینگ دندان

قرص شستشوی دندان مصنوعی

اکثر قرص‌های تمیزکننده دندان مصنوعی از همان موادی که در پاک‌کننده‌های خانگی و شوینده‌های لباس‌شویی یافت می‌شوند، تشکیل شده اند اما قدرت فرسایش کمتری نسبت به آن مواد دارند. نحوه استفاده از این قرص ها بسیار ساده و به صورت زیر است:

 • دندان های مصنوعی را در ظرفی قرار دهید و با آب کمی گرم بپوشانید.
 • یک قرص دندان مصنوعی را داخل آب بیندازید و اجازه دهید تا مدت زمانی که در دستورالعمل بسته بندی آمده است خیس بخورد. که این زمان از 5 دقیقه تا یک ساعت متغیر است.
 • پس از خیساندن پروتز برای مدت زمان مشخص، دندان مصنوعی را با محلول تمیزکننده با استفاده از یک برس نرم مسواک بزنید.
 • پروتز را به خوبی با آب خنک بشویید، از آب داغ برای دندان های خود استفاده نکنید. محلول را بلافاصله پس از استفاده دور بریزید.

قرص شستشوی دندان مصنوعی

چگونگی شستن پروتزهای مختلف

پروتزهای دندان از مواد مختلفی ساخته شده اند و شستشوی آنها نیاز به تکنیک ها و روشهای متفاوتی دارد. در ادامه چند مورد از آنها را آورده ایم.

پروتزهای فلزی

تمیز کردن دستی با استفاده از برس‌ها و خمیرهای دندان مصنوعی برای پروتزهای فلزی مناسب است زیرا کمتر در معرض خطر آسیب هستند. اگرچه برخی از انواع پروتزهای فلزی در برابر مواد شیمیایی مقاوم هستند، اما قبل از انتخاب تمیز کردن شیمیایی باید با دندانپزشک خود مشورت کنید.

پروتز اکریلیک

پروتزهای مبتنی بر اکریلیک رایج ترین نوع دندان مصنوعی هستند که توسط دندانپزشکان تجویز می شوند. مسواک‌های معمولی ممکن است سطح دندان مصنوعی را خراش دهند، بنابراین مطمئن شوید که مسواک شما نرم باشد. باید از خمیر دندان معمولی و مواد شیمیایی مبتنی بر سفید کننده برای تمیز کردن دندان مصنوعی اکریلیک اجتناب کنید. خمیر دندان های مخصوص پروتز برای پروتزهای اکریلیک مناسب هستند زیرا حاوی مواد ساینده نیستند.

دندان مصنوعی پلیمری

سازندگان پروتزهای مبتنی بر پلیمر (پرتزهای مصنوعی مبتنی بر پلیمر آریل کتون) ادعا می کنند که این نوع دندان مصنوعی با انواع روش های تمیز کردن دندان مصنوعی و محصولات تمیز کننده دندان مصنوعی سازگار است.

پروتزهای انعطاف پذیر

پروتزهای انعطاف پذیر از رزین های پلی آمید ترموپلاستیک ساخته شده اند و در برابر مواد پاک کننده و حلال ها مقاوم هستند. با این حال، تولیدکنندگان پروتزهای انعطاف پذیر به جای استفاده تصادفی از هر پاک کننده، محصولات پاک کننده خود را تبلیغ می کنند.

عوارض دندان مصنوعی کثیف

تغییر رنگ دندان مصنوعی

تمیز کردن دندان مصنوعی یک عامل مهم برای ظاهر و اعتماد به نفس شما است. اگر هر روز به درستی دندان مصنوعی خود را تمیز نکنید، می تواند باعث ایجاد بوی بد دهان شود. علاوه بر این، می توانید با لکه شدن و تغییر رنگ پروتزهای خود مواجه شوید. متأسفانه پس از تغییر رنگ، سفید کردن دندان مصنوعی غیرممکن است.

عفونت های دهان

ذرات غذا در دهان مکان ایده آلی برای رشد باکتری ها، قارچ ها و ویروس ها هستند. متأسفانه، آنها می توانند باعث تعدادی از عفونت های دهان از جمله یک بیماری جدی لثه شود. علاوه بر این، عفونت های قارچی یا باکتریایی در بافت های زیر دندان مصنوعی ایجاد می شود. به همین دلیل مهم است که دندان های مصنوعی خود را بیرون بیاورید و هر روز آنها را تمیز کنید. علاوه بر این، مرطوب نگه داشتن دندان مصنوعی در شب به جلوگیری از خشک شدن و ترک خوردن آن ها کمک می کند.

دهان خشک

گاهی با بالا رفتن سن، دهانمان خشک‌تر می‌شود. در شرایط عادی، بزاق انواع مختلفی از عملکردهای محافظتی را انجام می دهد و  اولین خط دفاعی دهان در برابر باکتری های مضر است. دندان مصنوعی ممکن است مستقیما باعث خشکی دهان نشود، اما قطعا مشکل را تشدید خواهد کرد. هنگام تمیز کردن پروتزهای خود آنها را با استفاده از یک برس دندان مصنوعی مرطوب مسواک بزنید تا ذرات غذا از بین برود. خیلی محکم مسواک نزنید زیرا ممکن است منجر به ترک خوردن یا شکستن دندان مصنوعی شود. به جای خمیر دندان معمولی، از پاک کننده یا خمیر دندان مصنوعی توصیه شده استفاده کنید.

درباره کلینیک دکتر کشکولی

به منظور اطمینان از بهترین روش‌ها و محصولات برای شستن دندان‌های مصنوعی و نگهداری بهتر از آنها، مشاوره با یک دندان‌پزشک متخصص ضروری است. دکتر مونا کشکولی، بهترین دکتر دندانپزشک در تهران، با تجربه‌ای چندین ساله در ارائه مشاوره‌های مفید و مؤثر به بیماران است.

در جلسه مشاوره با دکتر کشکولی، او به شما روش‌های صحیح شستن دندان‌های مصنوعی را آموزش می‌دهد. این آموزش شامل استفاده از مسواک نرم و مخصوص دندان‌های مصنوعی و مصرف خمیر دندان‌هایی که برای این منظور تهیه شده‌اند می باشد. همچنین، دکتر کشکولی به شما راهکارهایی برای جلوگیری از تراکم باکتری و تغییر رنگی دندان‌های مصنوعی را نیز معرفی می‌کند. ضمناً، اگر دارای ایمپلنت یا پروتز‌های دندانی ثابت هستید، دکتر مونا کشکولی به شما راهنمایی‌هایی در خصوص استفاده از مسواکهای مخصوص و نخ دندان مناسب را ارائه خواهد کرد تا به حفظ بهتر دندان‌های مصنوعی‌تان کمک کند.

لینک مفید: هزینه لمینت دندان

لینک مفید: دکتر درمان ریشه دندان

5/5 - (2 امتیاز)

فهرست مطالب

مشاوره رایگان و رزرو وقت

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سایر مقالات پزشکی
برای تعیین وقت و مشاوره شما با ما در ارتباط باشید…