ساعات کاری مطب: شنبه تا چهارشنبه  ساعت 9 الی 18 | پنج شنبه  ساعت 9 الی 13

دکتر مونا کشکولی متخصص دندانپزشکی

تلفن تماس

021-22431789
021-26801457 09370031001

دکتر مونا کشکولی متخصص دندانپزشکی

نشانی ما

مقدس اردبیلی، بین کیهان و پسیان، ساختمان اکیاس، طبقه هفتم جنوبی واحد 34

دکتر مونا کشکولی متخصص دندانپزشکی
دکتر مونا کشکولی متخصص دندانپزشکی

تلفن تماس

021-22431789
021-26801457

دکتر مونا کشکولی متخصص دندانپزشکی

نشانی ما

مقدس اردبیلی، بین کیهان و پسیان، ساختمان اکیاس، واحد 34

حساسیت دندان ها

درد ناشی از حساسیت دندان‌ها می‌تواند هنگام مصرف غذاها و نوشیدنی‌های گرم، سرد، شیرین، ترش و یا حتی با تنفس هوای سرد رخ دهد. این درد ناگهانی است و آزاردهنده است.

حساسیت دندان چیست؟

حساسیت دندان که به عنوان حساسیت بیش از حد عاج نیز شناخته می‌شود، یک مشکل رایج دندان است که با درد یا ناراحتی موقتی در یک یا چند دندان در هنگام قرار گرفتن در معرض محرک‌های خاص مشخص می‌شود. این محرک ها می تواند شامل دمای سرد و گرم، غذاها و نوشیدنی های شیرین یا اسیدی یا حتی مسواک زدن و نخ دندان کشیدن باشد. حساسیت دندان معمولا زمانی رخ می دهد که لایه زیرین دندان شما (عاج) در معرض دید قرار گیرد. این عارضه می تواند به دلیل فرسایش و تحلیل لثه (زمانی که بافت لثه شما از دندان های شما جدا می شود و ریشه ها در معرض دید قرار می گیرند) اتفاق بیفتد. حساسیت دندانی همچنین می تواند نشانه ای از مسائل دیگر از جمله حفره، بیماری لثه یا ترک خوردگی دندان باشد.

علائم حساسیت دندان چیست؟

چند نشانه برای اینکه بفهمید آیا دندانهایتان حساس شده وجود دارد:

 حساسیت به خوردن غذاهای گرم و یا سرد

 درد در حین مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن

 حساسیت به غذاهای اسیدی و شیرین

حساسیت دندان به غذاهای گرم و سرد

چه عواملی باعث ایجاد حساسیت دندان می شود؟

عوامل زیادی باعث می شوند تا دندانها حساس شوند. در زیر به مهمترین آنها اشاره شده است.

محکم مسواک زدن بیش از حد: با گذشت زمان، محکم مسواک زدن یا استفاده از مسواک سفت می تواند مینای دندان را از بین ببرد و باعث نمایان شدن عاج دندان شود.

تحلیل رفتن لثه: برخی افراد از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به بافت نازک لثه هستند. سایر افراد در نتیجه بیماری پریودنتال دچار تحلیل لثه می شوند. با تحلیل لثه، بافت لثه شما از دندان‌هایتان جدا می‌شود و ریشه‌ها را در معرض دید قرار می‌دهد.

بیماری لثه: بافت ملتهب و دردناک لثه ممکن است به دلیل از بین رفتن رباط های نگهدارنده، حساسیت ایجاد کند که سطح ریشه را که مستقیماً به عصب دندان منتهی می شود در معرض دید قرار می دهد.

دندان های ترک خورده: دندان های شکسته یا ترک خورده ممکن است با باکتری های  موجود در پلاک پر شده و باعث التهاب شوند.

دندان قروچه: ساییدن یا فشردن دندان ها ممکن است مینای دندان را از بین ببرد و عاج زیرین را نمایان کند.

مطلب مفید: دندان قروچه چیست؟ 

محصولات سفید کننده دندان: این محصولات سهم عمده ای در ایجاد حساسیت دندان ها دارند. اگر می خواهید لبخند خود را درخشان کنید، با دندانپزشک در مورد سفید کردن دندان مشورت کنید.

سن: بیشترین حساسیت دندان ها در سنین 25 تا 30 سالگی است.

ایجاد پلاک: وجود پلاک در سطوح ریشه می تواند باعث ایجاد حساسیت شود.

استفاده از دهان شویه: برخی از دهانشویه های بدون نسخه حاوی اسیدهایی هستند که در صورت مواجهه با عاج (لایه میانی دندان) می توانند حساسیت دندان ها را بدتر کنند. اسیدها بیشتر به لایه عاج دندان آسیب می رسانند..

غذاهای اسیدی: مصرف منظم مواد غذایی با محتوای اسید بالا مانند مرکبات، گوجه فرنگی، ترشیجات و چای می تواند باعث فرسایش مینای دندان شود.

اقدامات اخیر دندانپزشکی: افراد می توانند پس از پر کردن، تمیز کردن دندان ها و قرار دادن ترمیم دندان، دندان های حساسی پیدا کنند. حساسیت ناشی از روش های دندانپزشکی موقتی است و معمولا در عرض چهار تا شش هفته از بین می رود.

مشاوره رایگان و رزرو نوبت

فرم مشاوره دکتر مونا کشکولی

چگونه از ایجاد حساسیت دندان پیشگیری کنیم؟

درمان حساسیت دندان بستگی به علت آن دارد. اگر حساسیت یا ناراحتی دندان‌ طولانی مدت دارید، حتماً با دندانپزشک قرار ملاقات بگذارید.

از خمیر دندان های ضد حساسیت استفاده کنید: برندهای مختلفی از خمیر دندان برای دندان های حساس وجود دارد. با استفاده منظم، باید متوجه کاهش حساسیت شوید. ممکن است لازم باشد چندین برند مختلف را امتحان کنید تا محصولی را پیدا کنید که بهترین اثر را برای شما داشته باشد. نکته دیگر اینکه قبل از رفتن به رختخواب، یک لایه نازک از خمیردندان را با انگشت روی ریشه های دندان در معرض قرار دهید. حتما از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید.

بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید: درست و اصولی مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.

 از مسواک نرم استفاده کنید: این کار باعث سایش کمتر مسواک به سطح دندان و تحریک کمتر لثه های شما می شود.

 مراقب آنچه می خورید باشید: مصرف مکرر غذاهای اسیدی می تواند به تدریج مینای دندان را از بین ببرد.

 از محصولات دندانپزشکی حاوی فلوراید استفاده کنید: استفاده روزانه از دهانشویه حاوی فلوراید می تواند حساسیت را کاهش دهد.

از دندان قروچه خودداری کنید: اگر دندان های خود را به هم فشار می دهید یا به هم فشار می دهید، شب ها از محافظ  دهان استفاده کنید.

به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید: معاینات حرفه ای معمول، تمیز کردن و فلوراید تراپی را انجام دهید. برخی از روش های دندانپزشکی وجود دارد که ممکن است به کاهش حساسیت کمک کند، از جمله استفاده از باندینگ و مواد حاوی فلوراید که برای پوشاندن سطوح در معرض ریشه استفاده می شود.

روشهای درمان حساسیت دندان چیست؟

خمیردندان حساسیت زدا

 پس از چندین بار استفاده، خمیردندان حساسیت زدا گاهی می تواند به جلوگیری از درد مرتبط با دندان های حساس کمک کند.

فلوراید

دندانپزشک ممکن است برای تقویت مینای دندان و کاهش درد، فلوراید را به نواحی حساس دندان شما بمالد. او همچنین ممکن است استفاده از فلوراید تجویزی در خانه را، پیشنهاد دهد.

 باندینگ دندان

 گاهی اوقات، سطوح در معرض ریشه را می توان با اعمال رزین باندینگ روی سطوح حساس ریشه درمان کرد. ممکن است نیاز به بی حسی موضعی باشد.

مطلب مفید: انواع مختلف باندینگ دندان

جراحی پیوند لثه 

 اگر ریشه دندان شما بافت لثه را از دست داده باشد، می توان مقدار کمی از بافت لثه را از جای دیگری در دهان گرفته و به محل آسیب دیده متصل کرد.

 عصب کشی

 اگر دندان‌های حساس شما باعث درد شدید می‌شوند و سایر درمان‌ها مؤثر نیستند، دندانپزشک شما ممکن است از درمان ریشه استفاده کند.

آیا حساسیت دندان همان عفونت دندان است؟

نه همیشه این طور نیست. گاهی اوقات، حساسیت دندان نشان دهنده فرسایش دندان یا تحلیل لثه است. اما همچنین می تواند به این معنی باشد که شما یک دندان ترک خورده یا عفونی دارید. دندان درد ناشی از عفونت ممکن است مبهم و دردناک یا تیز و ضربان دار باشد. اگر حساسیت دندانی شدید دارید که از بین نمی رود، فوراً برای راهنمایی های بیشتر با دندانپزشک تماس بگیرید.

چه هنگامی برای حساسیت دندان ها باید به دندانپزشک مراجعه کنیم؟

حساسیت دندان با اینکه ممکن است مشکل جدی و حادی نباشد اما باید برای رفع آن هر چه سریع تر اقدام کرد. برای این منظور مراجعه به دندانپزشک حرفه ای و مجرب می تواند بسیار مفید باشد. برای مشاوره و ویزیت با دکتر مونا کشکولی به عنوان بهترین دندانپزشک شمال تهران، می توانید با شماره تلفنهای زیر تماس بگیرید و از خدمات دیگر کلینیک دندانپزشکی ایشان از جمله لمینت دندان، کامپوزیت دندان، ایمپلنت دندان، جراحی دندان عقل، لیفت لثه و غیره استفاده کنید.

۰۲۱-۲۲۴۳۱۷۸۹
۰۲۱-۲۶۸۰۱۴۵۷

4.6/5 - (9 امتیاز)
فهرست مطالب

مشاوره رایگان و رزرو وقت

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سایر مقالات پزشکی
برای تعیین وقت و مشاوره شما با ما در ارتباط باشید…