ساعات کاری مطب: شنبه تا چهارشنبه  ساعت 9 الی 18 | پنج شنبه  ساعت 9 الی 13

دکتر مونا کشکولی متخصص دندانپزشکی

تلفن تماس

021-22431789
021-26801457 09370031001

دکتر مونا کشکولی متخصص دندانپزشکی

نشانی ما

مقدس اردبیلی، بین کیهان و پسیان، ساختمان اکیاس، طبقه هفتم جنوبی واحد 34

دکتر مونا کشکولی متخصص دندانپزشکی
دکتر مونا کشکولی متخصص دندانپزشکی

تلفن تماس

021-22431789
021-26801457

دکتر مونا کشکولی متخصص دندانپزشکی

نشانی ما

مقدس اردبیلی، بین کیهان و پسیان، ساختمان اکیاس، واحد 34

تفاوت کامپوزیت با لمینت دندان

تفاوت کامپوزیت با لمینت دندان چیست؟ این سوالی است که 90 درصد از مردم با آن مواجه هستند. روکش های دندان یکی از روشهای رایجی هستند که لبخند و زیبایی رو دوباره برای شما به ارمغان می آورند. اما انتخاب مناسب ترین و بهترین روکش، مستلزم این است که با انواع آنها آشنا باشید و تفاوت بین آنها را بدانید. این مقاله تفاوت کامپوزیت با لمینت دندان را به طور مفصل توضیح داده است.

لمینت دندان چیست؟

لمینت‌ها شکل پیشرفته‌ای از روکش چینی هستند که هر دو از نظر عملکرد و مزایا تقریباً یکسان هستند، با این تفاوت که لمینت‌ها نازک‌تر هستند و فقط به ضخامت لنزهای تماسی هستند. همچنین برای نصب آن ها بر روی دندان باید مقدار کمی از مینای دندان برداشته شود. اگرچه تراش کمتر دندان برای سلامت دندان بهتر است، اما معایبی نیز دارد، از جمله عدم تغییر اندازه و شکل دندان ها باعث می شود لمینت ها ظاهر نسبتا برجسته ای داشته باشند و مانند روکش های چینی طبیعی به نظر نرسند. همچنین قیمت لمینت ها بیشتر از روکش های چینی است.

لینک مفید: مزایای لمینت سرامیکی دندان

اطلاعات مفید درباره لمینت دندان: انواع لمینت دندان

کامپوزیت دندان چیست؟

روکش‌های کامپوزیتی نوع ونیر دندانی هستند که از رزین کامپوزیتی ساخته شده و به سطح جلوی دندان‌ها چسبانده می‌شوند تا شکل و رنگ آنها را جذاب‌تر کنند. ونیرهای کامپوزیت به دلیل رنگ پذیر بودن و شکنندگی نسبتاً بالا ترجیح کمتری دارند. با این حال همچنان طرفداران زیادی دارد زیرا آماده شدن و نصب آن ها بر روی دندان بیمار زمان کمتری می برد و بیمار می تواند در یک جلسه لبخند زیبایی داشته باشد.

اطلاعات بیشتر: هزینه کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان

مقایسه کامپوزیت و لمینت دندان

تفاوت بین کامپوزیت و لمینت چیست و این دو چگونه از یکدیگر متمایز می شوند؟ از دیدگاه های زیر به بررسی تفاوت های این دو گزینه در دندانپزشکی می پردازیم:

فرق کامپوزیت با لمینت دندان از نظر ظاهری

لمینت دندان طبیعی تر از کامپوزیت به نظر می رسد. ذرات پرسلن نور را بهتر از کامپوزیت منعکس می‌کنند و لعاب سطحی روی لمینت‌های دندانی صاف‌تر، براق‌تر و زیباتر از کامپوزیت است. اگر به دنبال دندان هایی هستید که سفید، زیبا و ظاهر طبیعی داشته باشند، باید لمینت را از بین این دو گزینه انتخاب کنید.

تفاوت کامپوزیت با لمینت از نظر دوام و ماندگاری

دوام هر دو بسیار به نحوه نگهداری آنها بستگی دارد. با این حال، اگر دستورالعمل های دندانپزشک را برای مراقبت از آنها رعایت کنید، دوام  لمینت ها و ونیرهای چینی دو برابر کامپوزیت ونیر است. طول عمر کامپوزیت ونیرهای دندانی حدود 5 تا 7 سال است در حالی که دوام لمینت ها و ونیرهای چینی حدود 10 تا 15 سال است.

ونیرهای کامپوزیت به شدت در معرض تغییرات انبساط حرارتی هستند و به همین دلیل است که کامپوزیت ها نسبت به لمینت ها رنگ بیشتری به خود می گیرند و حتی پس از مدتی لبه های آن لکه دار می شود. در مقابل، ویژگی مثبت لمینت ها این است که انبساط حرارتی آنها شبیه مینای دندان است. این بسیار مهم است و شاید مهمترین دلیل ماندگاری طولانی مدت لمینت ها باشد.

همچنین از آنجایی که روکش ها و لمینت های چینی در کوره آزمایشگاهی در دمای بالای 700 درجه سانتیگراد پخته می شوند، ذرات چینی ساختاری مستحکم و بادوام را تشکیل می دهند. در مقابل، کامپوزیت با استفاده از نور آبی در دهان سخت و سفت می شود، بنابراین استحکام ونیرهای کامپوزیت کمتر از لمینت ها و ونیرهای چینی است.

تفاوت کامپوزیت با لمینت دندان از نظر رنگ

 بهتر است بدانید که مواد به کار رفته در هر دو روش لمینت و کامپوزیت دندان، طیف مختلفی از رنگ‌های سفید را در بر می‌گیرد. اما ماندگاری و طول عمر رنگ در این دو روش با یکدیگر تفاوت دارد.  کامپوزیت دندان به مرور تغییر رنگ می دهد و با توجه به نوع رژیم غذایی ممکن است بعد از ۶ ماه حالت اولیه را نداشته باشد. ولی لمینت دندان رنگ ثابت‌تری نسبت به کامپوزیت دارد.

به هر حال، رعایت بهداشت دهان و دندان و مسواک زدن پس از مصرف خوراکی‌های رنگی (مانند قهوه یا غذاهای حاوی زعفران)، به ماندگاری و افزایش طول عمر هر دو نوع لمینت و کامپوزیت کمک خواهد کرد.

مطلب مفید: آیا کامپوزیت دندان درد دارد؟

تفاوت کامپوزیت و لمینت از نظر قیمت

تفاوت قیمت ونیرهای کامپوزیت با لمینت دندان زیاد است. هزینه لمینت ها بیشتر از ونیرهای کامپوزیت است. با توجه به نیازهای دهان و دندان خود باید در مورد روش مناسب تر به نتیجه برسید. هنگام مقایسه و ارزیابی تفاوت بین کامپوزیت و لمینت، تخمین هزینه ها را فراموش نکنید. در هر صورت، هر کدام را که انتخاب کنید همیشه باید بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید.

تفاوت کامپوزیت و لمینت از نظر برگشت پذیری

یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های کامپوزیت نسبت به لمینت  برگشت پذیری آن است. برای قرار دادن ونیرهای کامپوزیتی نیاز به تغییر شکل طبیعی دندان‌ها نیست. به این معنا که اگر پس از انجام کامپوزیت پشیمان شدید، به راحتی امکان برداشتن ونیرها ممکن است. در حالی که بعد از انجام لمینت باید تا آخر عمر از آنها استفاده نمایید. چرا که پیش از نصب لمینت، مقدار زیادی از مینای دندان تراشیده می شود.

فرق بین کامپوزیت و لمینت از نظر زمان آماده سازی

 کامپوزیت دندان معمولا در یک جلسه انجام می‌شود. در این جلسه ابتدا دندانپزشک دندان‌های شما را معاینه می کند و پس از تمیز کردن دندان‌ها، مواد کامپوزیتی را به صورت لایه لایه روی دندان قرار می‌دهد. در نهایت نیز با استفاده از از یک نور آبی رزین‌ها را محکم و پولیش می‌کند. اما برای انجام لمینت دندان، چندین فرایند متفاوت (پاکسازی، تراش دندان، قالب گیری، ساخت لمینت و نصب لمینت) طی خواهد شد، بنابراین مراحل لمینت دندان بیشتر از کامپوزیت طول می‌کشد.

لمینت دندان بهتر است یا کامپوزیت دندان؟

اگر میخواهید بدانید که کدام روش با توجه به ویژگی هایی که گفتیم برای شما مناسب تر است، با دکتر مونا کشکولی مشورت کنید.

دکتر مونا کشکولی به عنوان بهترین دندانپزشک زعفرانیه، برای افراد زیادی لمینت و کامپوزیت دندان انجام داده اند و با توجه به تجربه و اخلاق حرفه ای خود می توانند در انتخاب بهترین و مناسب ترین روش به شما کمک کنند. همچنین ایشان در کلینیک خود انواع خدمات مربوط به دهان و دندان از قبیل ایمپلنت دندان، لیفت لثه، کشیدن دندان، بلیچینگ دندان، دندان مصنوعی، جراحی دندان عقل و موارد دیگر را بسیار حرفه ای انجام می دهند. دکتر مونا کشکولی به عنوان بهترین دندانپزشک زیبایی در تهران، کارهای مربوط به زیبایی دهان و دندان را نیز انجام می دهند.

برای مشاوره رایگان در مورد تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان با دکتر کشکولی کافی است با شماره ۰۲۱۲۲۴۳۱۷۸۹ و یا ۰۲۱۲۶۸۰۱۴۵۷ تماس حاصل فرمایید

سخن پایانی

روکش ها و لمینت های دندان هر دو راه های خوبی برای بهبود ظاهر دندان ها و طراحی لبخندی زیبا هستند. علاوه بر این، درمان های غیر تهاجمی هستند که در زمان بسیار کمتری نسبت به روش هایی مانند ارتودنسی نتیجه خواهند داد. با این حال، تفاوت کامپوزیت با لمینت دندان باعث می شود که تصمیم گرفتن و انتخاب سخت باشد. اینکه کدام درمان برای شما بهترین است، کاملاً به شما و دندانپزشک و انتظار شما از درمان بستگی دارد.

به طور کلی اگر به دنبال اصلاحات کوچک و سریع در طراحی لبخند یا شکل و فرم تعداد کمی از دندان های خود هستید، کامپوزیت ونیر گزینه بسیار مناسبی برای شما خواهد بود. زیرا سبک هستند و نیازی به برداشتن مینای دندان ندارند. اما اگر برای اصلاح شکل، اندازه و فاصله بین دندان ها نیاز به تغییرات اساسی دارید یا به دنبال ثبات رنگ بالا و یا بلیچینگ زیاد دندان ها هستید، لمینت ها و روکش های چینی گزینه بهتری خواهند بود.

5/5 - (1 امتیاز)

فهرست مطالب

مشاوره رایگان و رزرو وقت

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سایر مقالات پزشکی
برای تعیین وقت و مشاوره شما با ما در ارتباط باشید…