ساعات کاری مطب: شنبه تا چهارشنبه  ساعت 9 الی 18 | پنج شنبه  ساعت 9 الی 13

دکتر مونا کشکولی متخصص دندانپزشکی

تلفن تماس

021-22431789
021-26801457 09370031001

دکتر مونا کشکولی متخصص دندانپزشکی

نشانی ما

مقدس اردبیلی، بین کیهان و پسیان، ساختمان اکیاس، طبقه هفتم جنوبی واحد 34

دکتر مونا کشکولی متخصص دندانپزشکی
دکتر مونا کشکولی متخصص دندانپزشکی

تلفن تماس

021-22431789
021-26801457

دکتر مونا کشکولی متخصص دندانپزشکی

نشانی ما

مقدس اردبیلی، بین کیهان و پسیان، ساختمان اکیاس، واحد 34

بریج دندان

بریج دندان جایگزینی برای دندانهای از بین رفته است که می تواند عملکرد جویدن را بازیابی کند، ظاهر شما را بهبود بخشد و سلامت دهان و دندان شما را باز گرداند. یک بریج دندان از روکش هایی (که روی دندان های طبیعی شما در دو طرف فضا قرار می گیرد) و دندان های مصنوعی (که شکاف لبخند شما را پر می کند) تشکیل شده است.

بریج دندانی یک وسیله مصنوعی است که برای جایگزینی دندان های از دست رفته با پر کردن فاصله بین دو دندان سالم استفاده می شود. این شامل دندان های مصنوعی به نام پونتیک است که به دندان های سالم مجاور یا ایمپلنت های دندانی متصل می شود. بریج های دندانی را می توان از مواد مختلفی مانند چینی، آلیاژهای فلزی و یا ترکیبی از این مواد ساخت. معاینات منظم دندانپزشکی و رعایت بهداشت دهان و دندان برای حفظ طول عمر و اثربخشی بریج های دندانی ضروری است. با مراقبت مناسب، یک بریج دندانی که به خوبی ساخته شده است می تواند سال ها دوام بیاورد و راه حلی کاربردی و زیبایی شناختی برای دندان های از دست رفته ارائه دهد.

دکتر مونا کشکولی دکتر دندانپزشک تهران، متخصص در ارائه خدمات بریج دندان با کیفیت بالا در تهران می باشد. او مشاوره تخصصی را برای تعیین بهترین نوع بریج دندان برای نیازهای خاص هر بیمار ارائه می دهد. برای تعیین وقت مشاوره یا رزرو قرار ملاقات با کلینیک او، به سادگی با مطب او تماس بگیرید.

برای بهره مندی از خدمات استثنایی دکتر کشکولی و دریافت مشاوره تخصصی در مورد مناسب ترین نوع بریج دندان برای شما، کافی است با شماره های ۲۱۲۲۴۳۱۷۸۹۰۲۱ و ۲۶۸۰۱۴۵۷۰۰ و یا ۹۸۹۳۷۰۰۳۱۰۰۱ تماس بگیرید. 

فهرست مطالب

بریج دندان معمولی

بریج دندان چیست؟

بریج دندان که به آن پل دندان (Dental bridge) هم گفته می شود، از روکش هایی که روی دندان های طبیعی شما در دو طرف فضای خالی قرار میگیرند و پروتزی که قرار است شکاف بین دندان را پر کند تشکیل شده است. بریج می تواند یک دندان یا ردیفی از دندان های از دست رفته را پر کند.

انواع بریج دندان

دندانپزشکان بر اساس اهداف بهداشت دهان و دندان شما از انواع مختلف بریج استفاده می کنند. چهار نوع اصلی بریج دندان عبارتند از:

بریج سنتی یا معمولی

 این مدل رایج ترین نوع بریج دندان است. زمانی که دندان‌های طبیعی سالمی در دو طرف شکاف دارید، دندانپزشکان از بریج‌های سنتی استفاده می‌کنند. این پل میتواند ثابت یا متحرک باشد.

بریج کنسولی

 بریج کنسولی شبیه به بریج سنتی است. اما فقط یک تاج وجود دارد. دندانپزشکان زمانی از پل های کنسولی استفاده می کنند که فقط در یک طرف شکاف دندان طبیعی دارید. به دلیل طراحی، پل های کنسولی به اندازه پل های سنتی قوی نیستند.

بریج مریلند

 بریج مریلند (یا پل متصل به رزین) از بال های فلزی به جای تاج برای ایمن سازی پل شما استفاده می کند. دندانپزشک بال ها را به پشت دندان های همسایه شما می چسباند تا بریج شما را در جای خود نگه دارد. دندانپزشکان معمولاً از بریج های مریلند برای جایگزینی دندان های جلویی استفاده می کنند چون برای دندان های عقب به اندازه کافی مقاوم نیستند.

بریج متکی بر ایمپلنت

بریج مبتنی بر ایمپلنت شبیه به پل سنتی است، اما به جای دندان های طبیعی روی ایمپلنت های دندانی قرار می گیرد. ایمپلنت های دندانی پایه های نخی کوچکی هستند که جایگزین ریشه دندان های از دست رفته می شوند. قبل از اتصال پل به ایمپلنت دندان، ایمپلنت شما باید به طور کامل با استخوان فک شما متصل و ثابت شود. زمانی که شما سه یا چند دندان از دست رفته پشت سر هم دارید، دندانپزشکان می توانند از بریج های متکی به ایمپلنت استفاده کنند.

عواملی که بر انتخاب نوع بریج تاثیر می گذارند موارد زیر هستند:

 • سن (معمولا برای کودکان از بریج استفاده نمی شود)
 • تعداد دندانهای از دست رفته
 • اندازه شکاف
 • وضعیت دندان های کنار شکاف
 • سلامت کلی دندان ها و لثه ها
 • ترجیحات شخصی بیمار

مزایای بریج دندان

 • زیبایی ظاهری و طبیعی را به دندان‌های شما بازمی‌گرداند.
 • صحبت کردن و غذا خوردن به حالت طبیعی بر می گردد.
 • هزینه کمتری نسبت به ایمپلنت دندان دارد.
 • جای خالی دندانهای از دست رفته را پر می‌کند.
 • از حرکت دندان‌های مجاور به سمت فضای خالی جلوگیری می‌کند.

 

لینک مفید: هزینه ایمپلنت دندان در سال 1403

معایب بریج دندان

 • آسیب و ضربه به دندان های پایه می تواند باعث از بین فتن بریج شود.
 • باکتری ها و پلاک ها می توانند به داخل بریج یا روکشی که به خوبی روی آن قرار نمی گیرد نفوذ کرده و باعث پوسیدگی دندان شوند.
 • اگر دندان های پایه به اندازه کافی قوی نباشند، بریج ممکن است فرو بریزد.
 • به دلیل خالی بودن فضای زیر بریج، استخوان فک و لثه دچار تحلیل خواهند شد.

 

مطالعه بیشتر: انواع لمینت دندان

بریج دندان بر پایه ایمپلنت

مراحل بریج یا پل دندان

 • ارزیابی: گام اولیه در روش بریج دندان، ارزیابی نیاز به درمان ترمیمی دندان برای جایگزینی دندان های از دست رفته است و اینکه آیا بریج بهترین گزینه است یا خیر. دندانپزشک معمولاً ناحیه مورد نظر را معاینه می کند و از فک رادیوگرافی می گیرد تا درک کاملی از وضعیت داشته باشد و بهترین تصمیم را بگیرد. مهم است که در مورد گزینه های ممکن با بیماران از جمله نوع و طراحی پل بحث شود تا آنها بتوانند با توجه به مزایا و معایب هر کدام، گزینه مناسب تری را انتخاب کنند.
 • آماده سازی دندان و قرار دادن پل موقت: بیشتر بریج ها بر روی دندان های سالم دو طرف شکاف که به دندان های پایه معروف هستند، قرار می گیرند. سپس با استفاده از بی حسی موضعی دندانهای طبیعی را برای قرار گرفتن بریج فرم می دهند و به شکل مناسبی سوهان می زنند. سپس قالب هایی از دندان های شکل گرفته ساخته می شود و برای ساخت بریج به آزمایشگاه دندانپزشکی فرستاده می شود. پروتزها باید کاملاً از نظر رنگ با دندان های طبیعی اطراف مطابقت داشته باشند.
 • قرار دادن بریج دائمی: قبل از قرار دادن بریج دائمی، باید پل موقت را برداشته و در صورت لزوم، دندان های زیرین را تمیز کرد. سپس می توان از چسب روکش دندان برای ثابت کردن بریج در جای خود روی دندان های پایه استفاده کرد.
 • پیگیری و مراقبت: مراقبت های پس از گذاشتن بریج و قرار ملاقات بعدی با دندانپزشک برای اطمینان از موفقیت آمیز بودن روش بریج دندان بسیار مهم است.

مراحل بریج دندان

زمان تعویض بریج دندان

علائمی که نشان می دهند بریج شما نیاز به تعویض دارند:

 • آسیب یا سایش قابل مشاهده

اگر ترک‌، شکستگی‌ یا علائم ساییدگی روی بریج دندان خود مشاهده کردید، ممکن است نشان‌دهنده نیاز به تعویض باشد. با گذشت زمان، پل ها ممکن است دچار ساییدگی طبیعی شوند و اگر آسیب قابل توجه باشد، می تواند عملکرد و زیبایی پل را به خطر بیندازد.

 • ناراحتی یا درد

ناراحتی، درد یا حساسیت مداوم در اطراف بریج دندان می تواند نشان دهنده یک مشکل اساسی باشد. این مشکل می تواند نشانه ای از بریج نامناسب، پوسیدگی یا عفونت در زیر بریج یا آسیب به دندان های پایه باشد. ارزیابی سریع توسط دندانپزشک برای تعیین اینکه آیا نیاز به تعویض وجود دارد یا خیر ضروری است.

 • پوسیدگی یا حفره های مکرر

بریج های دندانی مستعد پوسیدگی نیستند، اما دندان های نگهدارنده و ناحیه اطراف بریج همچنان می توانند تحت تاثیر قرار گیرند. در صورت مشاهده علائم پوسیدگی در زیر تاج های پل، ممکن است لازم باشد پل را برای رفع مشکلات اساسی تعویض کنید.

 • پل شل یا ناپایدار

یک بریج دندانی پایدار باید به خوبی و ایمن قرار گیرد. اگر متوجه حرکت یا شلی پل شدید، می‌تواند نشانه‌ای از تکیه‌گاه آسیب‌دیده یا یک پل نامناسب باشد.

 • تغییر در تناسب یا ظاهر

اگر تغییراتی را در تناسب بریج دندان خود مشاهده کردید، مانند شکاف بین بریج و دندان های پایه، یا متوجه تغییر در ظاهر لبخند خود شدید، می تواند نشان دهنده وجود مشکل در بریج باشد. ممکن است به دلیل تغییر در دندان‌های نگهدارنده یا ساختار استخوان زیرین باشد که نیاز به یک پل جایگزین دارد.

مطالعه بیشتر: دندانپزشکی زیبایی چیست؟

طول عمر بریج دندان

بریج های دندانی دائمی هستند زیرا نمی توانید آنها را مانند دندان مصنوعی بیرون بیاورید. اما بریج  برای همیشه دوام نخواهد آورد. بریج دندانی به طور متوسط بین پنج تا هفت سال طول عمر دارد. با مراقبت مناسب، برخی از پل ها می توانند بیش از یک دهه دوام بیاورند. پیشرفت در مواد و روش های بریج دندانی احتمالاً آنها را در آینده بادوام تر خواهد کرد. بهترین راه برای استفاده حداکثری از بریج دندان مراقبت از آن است

مراقبتهای بعد از انجام پل دندان

در اینجا چند روتین برای مراقبت از بریج دندان آمده است:

 •  مسواک زدن

برخی از افراد بعد از انجام پل دندان می ترسند مسواک بزنند. مسواک زدن منظم دندان ها به خصوص پس از گرفتن یک بریج جدید ضروری است. منظور ما از مسواک زدن منظم حداقل دو بار در روز برای جلوگیری از تجمع پلاک و سایر مسائل مرتبط با بهداشت دندان است.

 • اجتناب از خوردن مواد غذایی سرد یا سفت

بریج‌ها از جنس سرامیک طراحی شده‌اند. آنها قوی و بادوام هستند اما درست مانند دندان های طبیعی شما می توانند با گذشت زمان از بین بروند. از خوردن مواد غذایی بسیار سرد یا سفت خودداری کنید زیرا این امر می تواند باعث ترک خوردن بریج شود.

 • استفاده از دهانشویه حاوی فلوراید

شستشو با فلوراید به تقویت خط لثه کمک می کند و همچنین از تجمع باکتری در اطراف دندان مصنوعی جدید جلوگیری می کند.

 • تمیز کردن زیر پل دندان

بریج‌های دندانی معمولاً فضای کمی برای عبور نخ دندان معمولی باقی می‌گذارند. به همین دلیل توصیه می شود ابزارهای خاصی تهیه کنید که به شما کمک کند زیر پل دندان خود را تمیز کنید.

 • چکاپ منظم دندانپزشک

 یک متخصص دندانپزشک وضعیت دندانها را به طور مرتب چک میکند و یک روش پزشکی پیشگیرانه را برای تمیز کردن و مراقبت از پل دندان و دندان های شما انجام می دهد. معاینات منظم دندان می تواند به شما کمک کند تا طول عمر بریج دندان خود را به حداکثر برسانید.

قیمت بریج دندان در سال 1403

هزینه بریج دندان در سال 1403 وابسته به متغیرهای مختلفی است که می تواند بر قیمت تأثیر بگذارد از جمله:

 • تعداد دندان های مورد نیاز برای پر کردن شکاف
 • مواد مورد استفاده مانند رزین کامپوزیت، زیرکونیا یا آلیاژ فلزی
 • پیچیدگی و سختی کار
 • درمان های اضافی برای سایر مشکلات دندان، مانند بیماری لثه
 • موقعیت جغرافیایی
 • نوع بریج انتخابی

برای اطلاع از قیمت بریج دندان در سال 1403 می توانید با کلینیک دکتر مونا کشکولی تماس بگیرید و وقت مشاوره رزرو کنید. دکتر مونا کشکولی با عنوان بهترین دندانپزشک در شمال تهران در منطقه زعفرانیه با بیش از 12 سال سابقه کار در دندانپزشکی آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان در مورد انواع خدمات دندانپزشکی هستند.

بریج دندان مریلند
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
5/5 - (1 امتیاز)