ساعات کاری مطب: شنبه تا چهارشنبه  ساعت 9 الی 18 | پنج شنبه  ساعت 9 الی 13

دکتر مونا کشکولی متخصص دندانپزشکی

تلفن تماس

021-22431789
021-26801457 09370031001

دکتر مونا کشکولی متخصص دندانپزشکی

نشانی ما

مقدس اردبیلی، بین کیهان و پسیان، ساختمان اکیاس، طبقه هفتم جنوبی واحد 34

دکتر مونا کشکولی متخصص دندانپزشکی
دکتر مونا کشکولی متخصص دندانپزشکی

تلفن تماس

021-22431789
021-26801457

دکتر مونا کشکولی متخصص دندانپزشکی

نشانی ما

مقدس اردبیلی، بین کیهان و پسیان، ساختمان اکیاس، واحد 34

اپن بایت چیست؟

اپن بایت (Open Bite) چیست؟

اپن بایت یک بیماری دندانی است که هنگام بسته شدن فک، دندان های جلویی بالا و پایین با هم تماس پیدا نمی‌کنند و این باعث ایجاد شکاف بین آنها می شود. این عارضه یک نوع مال اکلوژن یا «بایت بد» است که در آن دندان‌ها به درستی روی هم قرار نمی‌گیرند و می تواند منجر به مشکلاتی در گاز گرفتن، درد و سلامت دهان شود. در این مقاله قصد داریم به علل، نشانه‌ها و راهکارهای درمانی اپن بایت بپردازیم. با ما همراه باشید.

انواع اپن بایت

اپن بایت قدامی

این مشکل زمانی است که دندان های جلویی روی هم قرار نمی گیرد و معمولاً همه دندان‌های جلویی را درگیر می‌کند، اما گاهی اوقات فقط تعداد کمی از آنها را درگیر کرده و تشخیص آن دشوار است. در این حالت، معمولاً بازگشت به توانایی کامل برای گاز گرفتن نیاز به درمان دارد.

اپن بایت خلفی

این عارضه دو حالت دارد: یکی زمانی که دندان های جلویی با هم تماس ندارند و دیگری زمانی است که هنگام گاز زدن، دندان های عقب به هم نمی رسند. در این حالت، معمولاً برای اصلاح دندان‌های آسیاب و پیش آسیاب به درمان نیاز است تا بتوانند دوباره بجوند.

اپن بایت اسکلتی

این نوع معمولاً به دلیل یک مشکل ژنتیکی ایجاد شده که باعث رشد غیرعادی صورت می گردد و این احتمال وجود دارد که دندان‌های آسیاب فک بالا و پایین رشد یکسانی نداشته‌اند.

سوال شما: لیفت لثه چیست؟

علل شایع اپن بایت

 • ژنتیک: درست مانند هر ویژگی فیزیکی دیگری، اپن بایت گاهی اوقات می تواند از طریق نسل ها منتقل شود. عوامل ارثی در رشد اولیه فک و دندان‌ها نقش دارند که می‌تواند بر روی اپن بایت تأثیر بگذارند.
 • مکیدن شست یا پستانک: عمل مکیدن شست یا پستانک می تواند به دندان ها فشار وارد کند و به ایجاد اپن بایت کمک کند. این عادت می تواند تراز طبیعی دندان ها را مختل کند.
 • فشار دادن زبان: وقتی فردی از زبان خود برای فشار دادن غذا به دهان یا صحبت کردن استفاده می کند، ممکن است زبان خود را بین دندان های خود فرو کند و باعث شود که به درستی تراز نشود. این امر مخصوصاً در مورد کسانی که عادت دارند زبان خود را به جای بالا بردن به جلو فشار دهند صادق است.
 • ترمیم‌های دندانی با فیتینگ ضعیف: پروتزها یا پرکردگی‌هایی که به خوبی روی هم قرار نمی‌گیرند می‌توانند از تراز شدن صحیح دندان‌ها جلوگیری کنند و منجر به اپن بایت شوند.
 • تنفس دهانی: تنفس مزمن از طریق دهان می‌تواند منجر به تغییراتی در وضعیت ماهیچه‌ها و دندان‌ها شود و با تغییر در رشد طبیعی دندان‌ها و ساختار فک، به طور بالقوه باعث اپن بایت شود.
 • مراقبت ضعیف از دندان: بی توجهی به اقدامات بهداشت دهان و دندان می تواند منجر به پوسیدگی و بیماری لثه شود که می تواند لثه ها را ضعیف کرده و باعث جدا شدن دندان ها از هم و در نتیجه اپن بایت شود.
 • دندان‌های از دست رفته یا اضافی: نبود دندان‌ها می‌تواند باعث جابه‌جایی دندان‌های باقی‌مانده و عدم تراز مناسب شود و منجر به اپن بایت شود. به طور مشابه، دندان های اضافی نیز می توانند باعث ناهماهنگی شوند، زیرا ممکن است حمایت کافی از استخوان نداشته باشند.

لینک مرتبط: بهترین دکتر روکش دندان

نشانه های اپن بایت

تشخیص اپن بایت برای درمان به موقع ضروری است. برخی از علائم رایج عبارتند از:

 • ناتوانی در بستن کامل دهان.
 • مشکلات جویدن یا بلعیدن.
 • چانه کمتر برجسته.
 • مشکلات گفتاری، مانند نوک زبانی حرف زدن.
 • تراز نامناسب دندان ها
 • درد هنگام گاز گرفتن یا جویدن.
 • بیرون زدگی دندان های جلو (اور جت).
 • لبخند غیر جذاب.

لینک مفید: جراحی دندان عقل

جلوگیری از اپن بایت

 • اقدامات بهداشت دهان و دندان

بهداشت مناسب دهان و دندان ضروری است. حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و روزانه نخ دندان بکشید تا سلامت دهان را حفظ کنید و از ایجاد حفره هایی که می تواند منجر به مشکلات هم ترازی شود جلوگیری کنید.

 • اجتناب از عاداتی که باعث اپن بایت می شوند

مکیدن شست را متوقف کنید: قبل از خواب، هر گونه اشیایی مانند شست یا پستانک را از دهان کودک خارج کنید تا از عادت به مکیدن در ایجاد اپن بایت جلوگیری شود.

 • حرکت صحیح زبان

قرار دادن صحیح زبان: در هنگام صحبت و بلع به حرکات زبان توجه داشته باشید تا مطمئن شوید که زبان به دندان فشار نمی آورد.

 • ملاحظات غذایی

از غذاهای سفت پرهیز کنید: غذاهای نرم به طور کلی برای نوزادان و کودکان خردسال بی خطرتر هستند و به جلوگیری از فشار فیزیکی که می تواند منجر به اپن بایت شود کمک می کند.

 • نظارت بر رشد

معاینات منظم دندانپزشکی: مراجعه منظم به دندانپزشک، مخصوصاً برای کودکان، برای نظارت بر رشد دندان‌ها و فک‌ها و تشخیص هر گونه مشکل بالقوه تراز در اوایل ۱۴ سالگی بسیار مهم است.

 • اصلاح رفتار

بلع صحیح را تشویق کنید: به کودکان بیاموزید که به درستی قورت دهند بدون اینکه زبان خود را به سقف دهان فشار دهند، که می تواند منجر به اپن بایت شود.

درمان اپن بایت

بسته به شدت و علت اپن بایت، گزینه های درمانی مختلفی در دسترس است:

 • ارتودنسی رهگیری: برای کودکان، ارتودنسی رهگیری با استفاده از وسایلی مانند توری می‌تواند عادات ایجاد اپن بایت را متوقف کند و حرکت زبان را تغییر دهد.
 • بریس ها: در بسیاری از موارد، بریس ها برای تنظیم مجدد دندان ها و اصلاح اپن بایت توصیه می شود. آنها را می توان در طول زمان تنظیم کرد تا زمانی که دندان ها به درستی تراز شوند.
 • ترازهای شفاف اینویزیلاین: برای نوجوانان و بزرگسالان، ترازهای شفاف جایگزینی برای بریس های سنتی است که راه حلی محتاطانه برای اصلاح اپن بایت ارائه می دهد.
 • جراحی دهان: در موارد شدید ممکن است نیاز به مداخله جراحی برای تغییر موقعیت استخوان فک و اصلاح اپن بایت باشد.

تشخیص زودهنگام و درمان اپن بایت بسیار مهم است، زیرا مال اکلوژن درمان نشده می تواند در طول زمان بدتر شود و منجر به مشکلات و ناراحتی دندانی اضافی شود. مداخله به موقع، به ویژه در دوران کودکی، می تواند منجر به نتایج بهتر و مدت درمان کوتاه تر شود و در نهایت هزینه های دندانپزشکی درازمدت را کاهش دهد. پیشنهاد ما مراجعه به دکتر مونا کشکولی، دندانپزشک در تهران جهت معاینه و تشخیص زودهنگام بیماری شما می‌باشد

آنچه گفتیم…

اپن بایت در هر سنی قابل درمان است، اما زمانی که دندان های بالغ به طور کامل رشد نکرده باشند، درمان آن بسیار ساده تر و کمتر دردناک است. کودکانی که دارای اپن بایت هستند باید در حین حفظ تعدادی از دندان های شیری، در حدود 7 سالگی، ارزیابی دندانپزشکی انجام دهند. این سن مناسبی برای شروع برخی روش ها – از جمله اصلاح رفتار – جهت جلوگیری از اپن بایت در حین رشد کودکان است. برای بزرگسالان، پرداختن به اپن بایت پیچیده تر است. ممکن است نیاز به ترکیبی از درمان رفتاری و مکانیکی (مانند بریس) یا حتی نیاز به جراحی فک داشته باشد. برای مشاوره با دندانپزشک زیبایی در تهران با کلینیک دکتر کشکولی تماس بگیرید.

مطالعه بیشتر: هزینه کامپوزیت دندان

با دادن امتیاز، ما را ارائه خدمات بهتر یاری کنید

فهرست مطالب

مشاوره رایگان و رزرو وقت

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سایر مقالات پزشکی
برای تعیین وقت و مشاوره شما با ما در ارتباط باشید…