ساعات کاری مطب: شنبه تا چهارشنبه  ساعت 9 الی 18 | پنج شنبه  ساعت 9 الی 13

دکتر مونا کشکولی متخصص دندانپزشکی

تلفن تماس

021-22431789
021-26801457 09370031001

دکتر مونا کشکولی متخصص دندانپزشکی

نشانی ما

مقدس اردبیلی، بین کیهان و پسیان، ساختمان اکیاس، طبقه هفتم جنوبی واحد 34

دکتر مونا کشکولی متخصص دندانپزشکی
دکتر مونا کشکولی متخصص دندانپزشکی

تلفن تماس

021-22431789
021-26801457

دکتر مونا کشکولی متخصص دندانپزشکی

نشانی ما

مقدس اردبیلی، بین کیهان و پسیان، ساختمان اکیاس، واحد 34

اوردنچر چیست؟

اوردنچر یک راه حل عالی برای از بین بردن لغزش پروتز های دندانی است. یکی از رایج‌ترین شکایات افرادی که از پروتز دندان استفاده می کنند این است که دندان مصنوعی آن‌ها به راحتی در جای خود باقی نمی‌ماند. هنگامی که دندان مصنوعی فرد می لغزد، بر نحوه صحبت کردن، غذا خوردن و اعتماد به نفس آنها تأثیر می گذارد.

معرفی اوردنچر

اوردنچر (Overdenture) بر پایه ایمپلنت، نوعی دندان مصنوعی است که به جای تکیه بر روی لثه، بر روی چند پایه ایمپلنت سوار شده و مشکلات لقی، جویدن غذا و حرف زدن را برطرف خواهد کرد. از پروتزهای معمولی با ثبات تر و پایدارتر هستند و می توانند به حفظ توده استخوان فک کمک کنند. اوردنچر برای افرادی که تمام دندان های یک فک یا دو فک خود را به صورت کامل از دست داده اند، بسیار مناسب است و فقط به چند پایه ایمپلنت دندان نیاز دارد.

اطلاعات مفید: چه دندان مصنوعی برای من مناسب است؟

انواع اوردنچر

اوردنچر بسته به نیاز و بودجه شما می تواند در جای خود ثابت یا متحرک باشد.هر دو نوع آن، نسبت به پروتز معمولی یا سنتی احساس راحتی بیشتری دارند و طبیعی تر به نظر می رسند.

 • اوردنچر بر پایه ایمپلنت

برخلاف پروتزهای سنتی که مستقیماً روی لثه قرار می گیرند، پروتزهای ایمپلنتی توسط ایمپلنت های دندانی در جای خود ثابت می شوند. این پروتزها به جای اینکه با چسب روی لثه های شما قرار گیرند، روی ایمپلنت های دندانی می چسبند. این به آنها ثبات بسیار بیشتری نسبت به پروتزهای سنتی می دهد و در عین حال به حفظ تراکم استخوان در فک شما کمک می کند.

 • اوردنچر ثابت بر پایه ایمپلنت

اوردنچر ثابت بر پایه ایمپلنت با پیچ در جای خود قفل می شود و قابل برداشتن نیست. برای برداشتن پروتز باید دندانپزشک پیچ آن را باز کند. این اوردنچر پایدارترین نوع است. با این حال، تمیز کردن آن چالش برانگیز است زیرا فقط دندانپزشک می تواند آن را تمیز کند. همچنین معمولاً گران ترین نوع اوردنچر نیز هست.

 • پروتز بر پایه ایمپلنت با نگهدارنده میله

در این مدل از میله ی بین ایمپلنت ها استفاده می کنند. دندان مصنوعی روی میله گیر می کند و ثابت می شود. میله ها امنیت بالاتری نسبت به پروتزهای سنتی دارند و همچنین امکان برداشتن آسان آنها نیز وجود دارد.

اوردنچر با نگهدارنده میله

 • پروتز بر پایه ایمپلنت با نگهدارنده توپ

اوردنچر با نگهدارنده توپ از تکیه گاه های توپی شکل برای اتصال ایمپلنت ها به دندان مصنوعی استفاده می کند. ثبات و عملکرد بالاتری نسبت به پروتزهای سنتی دارد. تمیز کردن و تعویض قطعات در صورت لزوم آسان است.

 • اوردنچر جزئی

اگر فقط چند دندان از دست داده اید، ممکن است به پروتز جزئی نیاز داشته باشید. اوردنچر جزئی دقیقاً همان کاری را انجام می دهد که یک پروتز کامل بر پایه ایمپلنت انجام می دهد. ریشه های دندان را با یک یا چند ایمپلنت جایگزین می کند تا قسمتی از پروتز بتواند روی آنها گیر کند.

لینک مفید: هزینه ایمپلنت دندان سال 1403

مزایا و معایب اوردنچر

طبیعی بودن آنها

در حالی که ممکن است کمی طول بکشد تا شما به استفاده از این نوع پروتز عادت کنید، اما دیگر معایب پروتزهای سنتی را ندارند و ثابت به ایمپلنت متصل می شوند. ظاهری بسیار زیبا و شبیه دندانهای طبیعی را دارد.

غذا خوردن راحت

سوءتغذیه، مساله مهم و جدی برای افرادی است که دندان های خود را از دست داده اند. این افراد و مخصوصا افراد مسن حتی اگر از دندان مصنوعی معمولی استفاده کنند، ممکن است مانند گذشته از غذا خوردن لذت نبرند. اوردنچر می‌تواند جایگزین راحت‌تری برای دندان‌ها باشد. در مقایسه، افرادی که از پروتزهای مصنوعی سنتی استفاده می‌کنند، ممکن است لازم باشد از خوردن برخی غذاها، مانند سبزیجات خام، میوه‌های ترد، نان خرد شده، آجیل، ذرت بو داده، و تکه‌های سفت گوشت اجتناب کنند یا احتیاط بیشتری داشته باشند.

ظاهر زیبا و سلامت فک

حتی یک یا دو دندان از دست رفته می تواند باعث تغییر شکل صورت شما شود. برای افرادی که تمام دندان‌های بالا یا پایین خود را از دست داده‌اند، صورت آنها گود شده و این مساله مربوط به تغییرات استخوان فک و لثه می باشد. اما در این نوع پروتز ها، چون ایمپلنت‌ها مستقیماً در استخوان فک ادغام می‌شوند، می‌توانند به از بین رفتن استخوان کمک کنند.

اوردنچر ممکن است برای برخی از بیماران بهترین گزینه نباشد:

 • ایمپلنت ها به استخوان ها و لثه های سالم نیاز دارند.
 • این روش معمولا چندین ماه طول می کشد.
 • هزینه درمان ممکن است بسیار گران باشد به خصوص اگر بیمه شما آن را به طور کامل پوشش ندهد.

مراحل نصب اوردنچر

فرآیند جراحی برای نصب اوردنچر مشابه با گذاشتن یک ایمپلنت دندان است.

مشاوره نصب اوردنچر

دندانپزشک یک معاینه کامل انجام می دهد و سابقه پزشکی و دندانی شما را بررسی می کند. ممکن است برای تعیین ارتفاع استخوان شما و اینکه آیا این روش برای شما مناسب است یا نه، عکس‌، قالب‌گیری‌ و رادیوگرافی‌ برای شما تجویز کند.

کاشت ایمپلنت

دندانپزشک، شما را با بی حسی موضعی بی حس می کند. آنها ممکن است از راهنمای جراحی سه بعدی برای تعیین محل قرار دادن ایمپلنت ها استفاده کنند. آنها چندین ایمپلنت تیتانیوم را به استخوان فک شما می‌پیچانند. هنگامی که جایگذاری انجام شد، محل مورد نظر را بخیه می زنند.

دوران بهبود اوردنچر

قبل از اینکه ایمپلنت شما در معرض دید قرار گیرد، باید به مدت سه تا شش ماه بهبود یابد. زمان می برد تا ایمپلنت ها با استخوان فک شما ادغام شوند.

کلاه شفابخش

پس از بهبودی، از یک کلاه درمانی استفاده می کنند و روی ایمپلنت قرار می دهند تا روند بهبود بافت نرم تکمیل شود.

قالب گیری و ساخت اوردنچر

دندانپزشک ایمپلنت ها و دهان را اندازی گیری و اسکن می کند سپس برای ایجاد چارچوب پروتز و دندان های مصنوعی به آزمایشگاه می فرستد. این فرآیند به چند بار قرار ملاقات با دندانپزشک نیاز دارد.

نصب اوردنچر

هنگامی که اوردنچر ساخته شد، دندانپزشک به شما اجازه می دهد آن را امتحان کنید و تغییرات لازم را انجام دهید. اگر اوردنچر شما به خوبی جا بیفتد، دندانپزشک آن را در جای خود محکم می کند و دستورالعمل‌های مراقبت از آن را به شما خواهد داد.

نگهداری و مراقبت از اوردنچر

اوردنچر فقط کمی بیشتر از دندان های طبیعی مراقبت می کند. انجمن دندانپزشکی کانادا اقدامات زیر را توصیه می کند:

 • به آرامی ایمپلنت های خود را بعد از هر وعده غذایی یا حداقل دو بار در روز مسواک کنید و نخ دندان بکشید.
 • به طور منظم زبان و لثه های خود را مسواک بزنید.
 • در صورت تمایل و در صورت موافقت دندانپزشک از دهانشویه استفاده کنید.
 • به طور مرتب پروتزهای خود را بررسی کنید تا از تمیز بودن آنها مطمئن شوید.

دکتر خوب برای نصب اوردنچر

یافتن یک دندانپزشک متخصص و با تجربه ممکن است کمی چالش برانگیز و زمان بر باشد، اگر به دنبال بهترین دکتر دندانپزشک در تهران هستید، دکتر مونا کشکولی از جمله پزشکان برجسته‌ شمال تهران در منطقه زعفرانیه هستند که خدمات با کیفیت و بسیار حرفه‌ای  ارائه می‌دهند. دکتر مونا کشکولی با بیش از 12 سال سابقه در دندانپزشکی، به عنوان یکی از متخصصان برجسته در زمینه جراحی دهان و فک‌ شناخته شده و اعتماد بسیاری از بیماران خود را جلب کرده است.خدماتی مانند لیفت لثه، جراحی دندان عقل، روکش دندان، جرم گیری دندان، ترمیم دندان و موارد دیگر در کلینیک دندانپزشکی دکتر مونا کشکولی با استفاده از بهترین و به روزترین دستگاه های دندانپزشکی انجام می گیرد.

5/5 - (1 امتیاز)
فهرست مطالب

مشاوره رایگان و رزرو وقت

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سایر مقالات پزشکی
برای تعیین وقت و مشاوره شما با ما در ارتباط باشید…