ساعات کاری مطب: شنبه تا چهارشنبه  ساعت 9 الی 18 | پنج شنبه  ساعت 9 الی 13

دکتر مونا کشکولی متخصص دندانپزشکی

تلفن تماس

021-22431789
021-26801457 09370031001

دکتر مونا کشکولی متخصص دندانپزشکی

نشانی ما

مقدس اردبیلی، بین کیهان و پسیان، ساختمان اکیاس، طبقه هفتم جنوبی واحد 34

دکتر مونا کشکولی متخصص دندانپزشکی
دکتر مونا کشکولی متخصص دندانپزشکی

تلفن تماس

021-22431789
021-26801457

دکتر مونا کشکولی متخصص دندانپزشکی

نشانی ما

مقدس اردبیلی، بین کیهان و پسیان، ساختمان اکیاس، واحد 34

آیا کامپوزیت دندان درد دارد؟

آیا کامپوزیت دندان درد دارد؟ اغلب کسانی که می خواهند کامپوزیت ونیر انجام دهند این سوال را از دندانپزشک خود می پرسند و در مورد درد بعد از کامپوزیت دندان اظهار نگرانی می کنند. کامپوزیت ونیر یکی از درمانهای زیبایی دندان است که مشکلات ظاهری دندانها از قبیل زرد و بدرنگ بودن، شکستگی و فاصله بین دندانها را برطرف می کند. در این مقاله به طور کامل سعی کردیم به تمام سوالات شما درباره کامپوزیت ونیر و درد دندان پاسخ دهیم.

مقاله مفید: هزینه کامپوزیت دندان

دردهای احتمالی بعد از کامپوزیت دندان

حساسیت دندان نسبت به دمای گرم و سرد

یکی از شایع ترین عوارض جانبی که ممکن است پس از انجام کامپوزیت ونیر در صورت تراش زیاد مینای دندان ایجاد شود، در صورت تراش زیاد عاج زیرین ممکن است به دماهای سرد یا گرم حساس تر شود و باعث ناراحتی در برخی از بیماران شود.

احساس درد در زمان غذا خوردن

در صورتی که هنگام جویدن غذا و وارد شدن فشار روی دندان ها درد و ناراحتی ایجاد شود،احتمالاً نیاز به تنظیم و اصلاح بلندی کامپوزیت میباشد که در این شرایط لازم است تا به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

دلایل درد دندان بعد از کامپوزیت ونیر

آماده سازی دندان پیش از نصب کامپوزیت

یکی از مراحل کامپوزیت آماده سازی دندانها و رفع پوسیدگی و جرم آنها است. در این مرحله ممکن است باعث ایجاد مقداری حساسیت در دندانها شود که موقتی است و پس از چند روز از بین می رود.

دستکاری لثه

جهت نصب کامپوزیت ممکن است دندانپزشک مقداری لثه را دستکاری نماید تا بتواند ارتفاع کامپوزیت ها را تنظیم کند که انجام این کار نیز می تواند یکی از علل ایجاد درد پس از کامپوزیت باشد.

حساسیت به مواد کامپوزیت

واکنشهای آلرژیک نسبت به مواد کامپوزیت بسیار نادر است اما در برخی فراد می تواند این آلرژی به صورت موضعی و به صورت تورم یا قرمزی در اطراف دندان کامپوزیت شده باشد.

آسیب به ساختار دندان

اگر دندانپزشک شما مهارت و تجربه کافی برای انجام کامپوزیت ونیر نداشته باشد ممکن است هنگام آماده سازی باعث آسیب به دندانها شود و پس از انجام کامپوزیت ونیر و از بین رفتن بی حسی احساس درد کنید.

عدم فرم دهی مناسب کامپوزیت

فرم دهی کامپوزیت نیاز به دقت و مهارت بالای دندانپزشک دارد. در صورتی که سایز و فرم کامپوزیت ها مناسب نباشد و به درستی تراز نشوند، می تواند باعث ایجاد اختلال در هنگام صحبت کردن و همچنین جویدن غذا و ایجاد حساسیت و درد دندان شوند. البته گاهی ایجاد حساسیت موقت و درد جزیی در لثه ها طبیعی ست که بعد از ۲ الی ۳ روز کاملاً برطرف میشود.

درد کامپوزیت ونیر دندان چقدر طول میکشد؟

درد و حساسیت معمول پس از کامپوزیت ونیر 3 تا 4 روز از بین می رود. اما اگر با مروز زمان این درد کم نشود و بیش از دو هفته باقی بماند، باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

برای کاهش درد بعد از کامپوزیت دندان چه باید کرد؟

در ادامه راهکارهایی را برای کمک به کاهش درد احتمالی پس از کامپوزیت ونیر آورده ایم:

نکات مراقبتی و دستورالعمل‌هایی که دندانپزشک پس از انجام ونیر کامپوزیت به شما توصیه می‌کند را جدی بگیرید و آنها را رعایت کنید.

 از خمیر دندان‌های ضد حساسیت می‌توانید برای کاهش درد ناشی از حساسیت دندانها استفاده کنید.

شستشوی دهان با محلول ولرم آب نمک نیز در کاهش التهاب و درد و حساسیت نقش مؤثری دارد.

مصرف قرص‌های مسکنی که دندانپزشک تجویز می کند به تسکین درد کمک می‌کند.

اگر شدت درد و مدت زمان باقی ماندن آن زیاد بود، حتماً با دندانپزشک خود در این باره صحبت کنید.

مقاله مفید: مراقبتهای بعد از کامپوزیت دندان

پیشگیری از درد بعد از کامپوزیت

برای این کار بهتر است تا توجه کافی به موارد و نکات زیر داشته باشید:

مهمترین نکته برای این کار این است که یک دندانپزشک مجرب و متخصص را انتخاب کرده و درمان خود را به ایشان بسپارید. می توانید نمونه کارهای دکتر را بررسی کنید، با بیماران قبلی ایشان صحبت داشته باشید و طی جلسه مشاوره تمام سوالات و دغدغه های خود را با دندانپزشک در میان بگذارید. در مطب دندانپزشکی دکتر مونا کشکولی می توانید از مشاوره رایگان استفاده کنید و با خیالی آسوده در جلسه ای دیگر درمان خود را آغاز کنید. با مراجعه به بهترین دکتر کامپوزیت دندان در زعفرانیه، می توانید از مشاوره رایگان استفاده کنید و با خیالی آسوده دندانهایتان را کامپوزیت کنید و لبخند زیباتری داشته باشید.

پس از انجام کامپوزیت ونیر بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید. به طور اصولی و درست مسواک زده و حتما روزانه از نخ دندان استفاده کنید. برای انتخاب خمیر دندان مناسب با دندانپزشک خود صحبت کنید.
اگر دندان قروچه دارید، حتما از قبل دندانپزشک خود را مطلع کنید. در این شرایط ایشان استفاده از نایت گارد را به شما پیشنهاد می دهد.

مقاله مرتبط: عوارض دندان قروچه

از کامپوزیت های خود به عنوان ابزار استفاده نکنید و چیزی با دندانهای کامپوزیت شده نشکنید.

سیگار و دخانیات می توانند ماندگاری کامپوزیت را کاهش دهند. بهتر است تا از این موارد پرهیز کنید.

سوالات متداول درباره درد دندان بعد از کامپوزیت ونیر

آیا دردی که افراد بعد از کامپوزیت احساس می‌کنند طبیعی است؟

به طور معمول تجربه این درد کاملاً طبیعی است و به مرور از بین می‌رود. اما چنانچه میزان آن کاهش پیدا نکرد و یا شدت آن زیاد شد، باید آن را جدی بگیرید و برای درمان آن به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایید.

اگر کامپوزیت کنم دندان‌هایم خراب می‌شوند؟

خیر. کامپوزیت و سایر روش‌های ترمیم دندان اگر توسط دندانپزشک با مهارت بالا انجام شوند و همچنین خود فرد در رعایت نکات مراقبتی توجه لازم را داشته باشد، آسیبی به دندان‌ها وارد نمی‌کنند. در غیر این صورت احتمال آسیب دیدن آنها وجود خواهد داشت.

آیا نصب کامپوزیت نیز همانند لمینت نیاز به تراش مینای دندان دارد؟

معمولاً نصب کامپوزیت بدون تراش مینای دندان انجام می‌شود، مگر در مواردی که شرایط دندان‌های بیمار به گونه‌ای باشد که برای ایجاد پیوند لازم بین کامپوزیت و دندان نیاز باشد که سطح دندان به مقداری جزئی تراشیده شود.

آیا ممکن است لثه‌ها نسبت به کامپوزیت واکنش آلرژیک نشان دهند؟

جنس مواد کامپوزیت با بدن افراد سازگاری دارد و احتمال حساسیت و واکنش‌های آلرژیک بسیار به ندرت رخ می‌دهد.

آیا درد بعد از کامپوزیت می‌تواند نشان دهنده آسیب دیدن دندان‌ها باشد؟

در صورتی که دندانپزشک حین انجام این ترمیم دقت و مهارت کافی را نداشته باشد، ممکن است به دندان‌ها آسیب وارد کند. به همین دلیل می توان گفت یکی از علل درد پس از کامپوزیت، آسیب دیدن دندان است.

سخن آخر

همانطور که اشاره کردیم انجام عمل کامپوزیت ونیر دندان عملی است که معمولا درد ندارد و دردهای احتمالی بعد از آن معمولا به مرور و پس از چند روز رفته رفته کم شده و از بین می روند. همچنین از روشهای پیشگیری درد احتمالی کامپوزیت ونیر دندان گفتیم تا با خیال راحت تصمیم به انجام این عمل زیبایی بگیرید. برای انجام مشاوره رایگان با بهترین دندانپزشک در تهران تماس بگیرید. دکتر مونا کشکولی یکی از بهترین دندانپزشکان شمال تهران منطقه زعفرانیه است که مهارت بالا، تجربه و اخلاق حرفه ای ایشان باعث اعتماد مراجعانش شده است.

شماره تماس مطب:

۰۲۱-۲۲۴۳۱۷۸۹

۰۲۱-۲۶۸۰۱۴۵۷

5/5 - (1 امتیاز)

فهرست مطالب

مشاوره رایگان و رزرو وقت

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سایر مقالات پزشکی
برای تعیین وقت و مشاوره شما با ما در ارتباط باشید…